A Juno nevű űrszonda évek óta vizsgálja a Jupitert, ami fontos adatokhoz juttatja a tudósokat. Ennek eredménye az alábbi, a bolygó felhőzetével kapcsolatos modell is.
A Europlanet Science Congress (EPSC 2022) nevű tudományos konferencián mutatták be azokat a felvételeket, amiken a Jupiter felhői láthatók, animált módon. A munka elkészítéséhez a JunoCamot, a NASA Juno űrszondáján található berendezést használták. A szonda 2016 óta kering a planéta körül.
A Phys.orgon olvashatók szerint a Juno-küldetéssel olyan tudományos eredményekre is szert lehet tenni, amiket a földi távcsöves megfigyelésekkel nem. A kutatás vezetője, Gerald Eichstädt civil tudós, illetve matematikus szerint a begyűjtött adatokkal lehetővé vált, hogy a csapat különböző szögekből modellezni tudja a Jupiter csodálatos, de kaotikus viharait. Azt mondta,
„a képek mintha életre kelnének, és különböző magasságokba emelkedő felhőket mutatnának”.
A témáról készült beszámolókban rendre azt írták: a felhők olyanok, mint valami sütemény, például a muffinra került cukormáz.
A tudósok a napfény visszaverődésének és szóródásának különböző módjait felhasználva a felhők magasságát is megbecsülték. Ennek segítségével további adatokat tudnak gyűjteni, amiket segíthetik őket az objektumokat alkotó elemek megértésében. Eichstädt szerint az első modellek azt mutatják, hogy a felhők ammóniából, ammónium-hidroszulfidból és vízjégből állnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.