Az óceánkutatásokhoz fejlesztettek egy speciális kamerát a Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei, ami 40 méter mélyről képes vezeték nélkül képeket küldeni a felszínre.
Furcsa belegondolni, de bizonyos szempontból többet tudunk a világűrről, mint arról, mi történik az óceánokban a Földön. A kutatók eddig csupán az óceán 5 százalékát figyelték meg, ezen az arányon viszont sokat javíthat a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökeinek új eszköze.
A szakemberek egy olyan kamerát készítettek, ami akkumulátor nélkül működik, és ami vezeték nélkül továbbítja a jelet a felszínre. Ez a két paraméter azért is fontos, mert a víz alatti kamerákban az akkumulátor cseréje meglehetősen költséges feladat – írja az Ubergizmo.
Ahhoz, hogy a kamera működni tudjon, a kutatók úgy alakították ki az eszközt, hogy az óceán hangenergiáját elektromos energiává tudja alakítani. Az így generált áram elegendő ahhoz, hogy színes fényképeket készítsen az eszköz, azt pedig vezeték nélkül tudja továbbítani a felszínre.
A fejlesztés jelenleg legfeljebb 40 méter mélyről tud képeket küldeni, de a jövőben ezt a képességét javíthatják majd. A fejlesztésről a Nature Communications című tudományos lapban számoltak be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.