Tech hvg.hu 2022. szeptember. 28. 09:33

Sarki fények borították be az eget Yorkshire-ben, egy amatőr fotós a kertjéből kapta le a látványt

Chris Lowther bekészítette a felszerelését, hogy a Jupitert fotózza, de a művelet végül egész más eredménnyel zárult.

Egy amatőr fotós, aki egy éjszakai fotózás közben elszundított, arra ébredt, hogy a fényképezőgépén olyan képek vannak, amiken a sarki fény látszik. Ez alapvetően nem lenne meglepő, de az eset az Egyesült Királyságban, azon belül is Yorkshire-ben történt – írta a BBC.

Chris Lowther, a sztori főszereplője az észak-yorkshire-i Bulmerben él. Már hosszabb ideje fotózik, és épp ezzel akarta eltölteni az idejét hétfőn is. A férfi a Jupitert akarta megörökíteni, mivel a bolygó szeptember 26-án Nap körüli keringésének legfényesebb szembenállásába került – ennek eredményeként sokkal fényesebb volt. A jelenség igen ritka, 60 éve nem történt ilyen.

Lowther tehát a planétáról készült felvételek miatt pakolta ki a felszerelését a kertjébe. Mivel a képeket éjjel készült rögzíteni, időzítőt állított be a kamerán, ő pedig visszament a házába, hogy lepihenjen. Elmondása szerint hajnali 2 környékén ébredt fel. Ekkor úgy döntött, hogy a kertbe kilépve megnézi, vannak-e már értékelhető fotók. A férfi ekkor azonban váratlan dologgal szembesült:

a gép felvételei között olyanok vannak, amiken a sarki fény látszik.

A fotós alaposan ledöbbent, és még két órán át, egészen hajnal 4-ig fényképezte a zöld és rózsaszín színekben pompázó égboltot. Az esetet csak még különlegessebbé tette, hogy a férfi a kertjéből figyelhette az egészet.

A sarki fény (az északi féltekén gyakran északi fénynek, illetve aurora borealisnak nevezett jelenség) a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék által keltett időleges fényjelenség. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban (de nem állandóan) az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.