Tech MTI / hvg.hu 2022. szeptember. 27. 16:03

Olyan csomagolást talált ki egy orosházi cég, hogy egyből díjat nyert vele

Évente 100 tonna alapanyagot spórolhat meg az az orosházi cég, amelyik két másikkal közösen egy speciális műanyagcsomagolást fejlesztett ki.

Innovatív műanyag csomagolóanyaggal nyert nemzetközi és magyar díjat is az orosházi OVM-Karsai Műanyagfeldolgozó Ipari Zrt. konzorciumi partnereivel. Az orosházi cég kétéves kutatómunkával újratervezett egy már korábban meglévő, autóiparban használt csomagolóanyagot, amely olcsóbb, erősebb, szélesebb körben felhasználható és teljes mértékben újrahasznosított műanyagból készül, így a gyártás közben jelentősen csökkent a szén-dioxid-kibocsátás – mondta kedden az MTI-nek az OVM-Karsai Műanyagfeldolgozó Ipari Zrt. vezérigazgatója.

Kovács Péter Dávid elmondta, partnere volt a fejlesztés során az elektronikai alkatrészt gyártó ceglédi Infineon Technologies AG és a papírdobozt előállító budapesti DS Smith Packaging Hungary Kft. is.

Sokkal több a műanyag a tengerek fenekén, mint azt korábban gondolták

A tudósok 10 kilométeres mélységből vett mintákat elemeztek, hogy kiderüljön, mennyi műanyag van bennük. Az eredmények alapján úgy vélik, évente akár 4 millió tonna műanyag kerülhet a tengerbe a folyókon keresztül.

A három cég közösen elnyerte a Hungaropack Magyar Csomagolási Verseny múlt évi díját – amit a koronavírus-járvány miatt idén hirdettek ki –, valamint a csomagolási világszervezet, a World Packaging Organisation (WPO) 2022-es díját. Emellett elhozták a Polimerek szaklap különdíját is.

Megcsinálták a robothalat, ami képes összeszedni a mikroműanyagot

Évente több millió tonna műanyag kerül a tengerekbe, amelyekről 5 milliméternél kisebb darabokban válik le a mikroműanyag. A szennyezés begyűjtésére új megoldást találtak ki Kínában.

Kovács Péter Dávid hozzátette, az elmúlt egy év tapasztalatai szerint emelkednek a nyugat-európai ipari cégektől érkező megrendelések az úgynevezett műszaki műanyagokra. Itt sikerült digitalizálni a gyártási folyamatot, kizárólag újrafelhasználható PET alapanyagot használnak, amivel évente 100 tonna anyagmegtakarítást érnek el a termelésben – mondta.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.