A hidegháború idején az Egyesült Államok számos területére telepítettek atomrakétákat a Szovjetunió jelentette fenyegetés miatt. Bár a hidegháborúnak vége, a hatását máig érezni.
Nebraska állam Banner megyéjének nem sok lakója van: csupán 625-en élnek ott, akiknek a sorsát most egy új szélfarm tette volna jobbá. A projektet azonban az amerikai légierő lefújta, de nem azért, mert bármi gondja lenne a zöldenergiával.
A Business Insider beszámolója szerint amikor az Egyesült Államok és a Szovjetunió összefeszült, az amerikai légierő az 1960-as években az Egyesült Államok vidéki területein, így Colorado, Wyoming, Észak-Dakota és Montana mellett Nebraskába is jutott a töltetekből.
Működik a világ legnagyobb tengeri szélfarmja, 1,6 millió háztartást lát el árammal
A brit partoktól 89 kilométerre telepítették a Hornsea 2 szélfarmot, ami 1,3 GW energiát képes termelni.
A helyi Flatwater Free Press szerint az amerikai légierő a töltetek miatt még 2019-ben lépéseket kezdeményezett, hogy megakadályozzon egy Nebraskába tervezett szélerőmű-projektet. Két vállalat, az Invenergy és az Orion Renewable Energy Group 300 turbinát telepített volna Banner megyébe, mert arrafelé kiváló a széljárás.
A jelentés szerint minden egyes turbina évi 15 ezer dollárt hozna a földtulajdonosok konyhájára, a bevételből származó adót az iskolára fordítanák, emellett pedig újra beindulhatna az élet a 625 fős megeyében. Ez azonban a jelek szerint csupán feltételes mód marad.
Már készül az új amerikai szélerőmű-park, 400 ezer otthont láthat el árammal
A Vineyard Wind 1 nevű szélerőmű-park igazi különlegességét a GE által gyártott turbinák jelentik majd.
A légierő indoklása szerint a turbinák nagy veszélyt jelentettek volna a pilóták számára. A légierő helikopterekkel ellenőrzi a silókat. Összesen 82 ilyen van, amelyeket még mindig működtet a hadsereg. Ez folyamatos jelenlétet igényel.
A lap szerint a turbinákat 3,7 km-re kell megépíteni a silóktól, ami jelentős mértékben csökkenti a számukat. Mindez nemcsak bevételkiesést jelent a megye számára, de a zöldenergia termelését is jelentős mértékben csökkenti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.