A NASA tudósai szerint az elmúlt 30 évben nem készült olyan tiszta kép a Neptunuszról, mint amit most a James Webb űrteleszkóp lőtt róla.
Nemcsak a mélyűrt figyeli a James Webb űrteleszkóp. A NASA eszköze készített már fotót a Jupiterről és a Marsról, a legújabb fotón pedig a Neptunuszt láthatjuk. A felvétel azért is érdekes, mert azokon a gyűrűk is láthatóak.
Bár a gyűrűkről elsőre a Szaturnusz ugrik be az embernek, a Neptunusznak is van sajátja. Az infravörös tartományban készült kép több szempontból is különleges:
- olyan soha nem látott galaxisok mutatkoznak meg a Neptunusz „mögött”, amelyek több milliárd fényévre vannak tőlünk;
- a finom porból álló gyűrűk kirajzolódnak a bolygó körül, és
- most először látni azt a felhősávot, ami a déli féltekén alakult ki.
A mostani felvétel a csillagászok szerint az elmúlt 30 év legtisztább fotója a Neptunuszról, a gyűrűsávok közül pedig többet nem is láttak azóta, hogy a Voyager–2 1989-ben észlelte őket.
In visible light, Neptune appears blue due to small amounts of methane gas in its atmosphere. Webb’s NIRCam instrument instead observed Neptune at near-infrared wavelengths, so Neptune doesn’t look so blue! pic.twitter.com/aZZa8B8x4f
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) September 21, 2022
Heidi Hammel, a Webb egyik tudósa és a Neptunusz szakértője saját bevallása szerint elsírta magát, amikor meglátta a bolygóról készült felvételt.
Not gonna lie. I ugy-cried when I saw THE FIRST JWST NEPTUNE IMAGES! "O M G - LOOK AT THE RINGS" I was yelling, making my kids, my mom, even my cats look. More than 20 years in the making, and JWST delivered. https://t.co/48bxjAlztC pic.twitter.com/qPtiW2hyFm
— Dr Heidi B. Hammel (@hbhammel) September 21, 2022
A Neptunusz olyan távol van a Naptól, hogy nagyjából 165 év alatt tudja azt megkerülni. Ha a méretét akarjuk érzékeltetni, akkor azt kell mondanunk, hogy ha a Föld egy 5 forintos érme lenne, akkor a Neptunusz akkora, mint egy kosárlabda.
A képet július 12-én rögzítette az űrteleszkóp, a feldolgozásával pedig most végeztek a NASA tudósai.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.