Tech hvg.hu 2022. szeptember. 20. 20:03

Elloptak több mint 64 milliárd forintnyi kriptopénzt

A Wintermute szerint hackertámadás áldozatai lettek.

Kedden maga a vezérigazgató, a Wintermute nevű cég első embere, Evgeny Gaevoy tett bejelentést arról, hogy éppen hackertámadás folyik ellenük. Az incidens után a kereskedő több mint 160 millió dollár (több mint 64 milliárd forint) értékű kriptovalutát veszített – ennyit zsákmányoltak a hackerek.

A támadás pontos háttere, illetve, hogy mit sikerült kihasználniuk a bűnözőknek, egyelőre nem ismert.

A Wintermute-hoz hasonló cégek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kriptopénzzel foglalkozó ökoszisztémában. Ezek a vállalatok ráadásul nagy mennyiségben tárolnak kriptopénzeket, hogy teljesíteni tudják a különféle megbízásokat. A The Verge szerint az, hogy ezekhez a tartalékokhoz rövid időn belül hozzá kell férni, azt is jelenti, hogy az egyes biztonsági eljárásokat egyáltalán nem lehet alkalmazni.

A cég által kiadott közleményben a vezérigazgató hangsúlyozta: a vállalat továbbra is fizetőképes.

Az ügyben nyomozás indult, miközben a Wintermute-nál abban reménykednek, hogy a hacker (vagy hackerek, mert azt nem tudni, hogy társai például voltak-e) meggondolja magát, és az utolsó centig visszaszolgáltatja a meglovasított kriptopénzt. Gaevoy szerint a vállalat nyitott arra, hogy a támadót ne bűnözőként kezelje, akinek így jutalmat is fizetnének, amiért felfedezett egy komoly biztonsági rést. Ehhez azonban az kell, hogy az elkövető kapcsolatba lépjen velük, és visszaadja az ellopott pénzt. Az ilyesmi egyébként egyáltalán nem ritka:

tavaly augusztusban egy hacker 600 millió dollárnyi kriptopénzt lopott el a Poly Networktől, de később visszaküldte a teljes összeget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.