Indonéz és ausztrál kutatók Borneó szigetén találtak különös csontmaradványokat.
Nem baleset, hanem egy műtét eredményeként volt végtaghiányos az a kőkorszaki férfi, akinek maradványait a Borneó keleti részén található Liang Tebo barlangban találták meg régészek a Nature szerint. A lap úgy fogalmaz:
a régészek a legrégebbi életmentő sebészeti beavatkozás nyomait tárhatták fel.
A csontmaradványokat még 2020-ban találták meg a barlangban, mely egy temetkezési hely is volt. A tudományos beszámolót azonban csak napjainkban, egy szeptember 7-én közölt tanulmányban ismertették részletesen.
A csontok alapján a páciensen még gyermekként végezték el az operációt, ami igen sikeres volt, a beteg pedig még legalább 6-9 évig élt. Úgy tartják, hogy valamikor a húszas évei elején hallhatott meg.
Earliest known surgery was of a child in Borneo 31,000 years ago https://t.co/b4Sy9fe1Xt
— nature (@Nature) September 7, 2022
A beavatkozást egy a vadászó-gyűjtögető törzs egyik tagján végezték el a kutatók szerint, akik azt is megállapították, hogy minderre 31 ezer évvel ezelőtt került sor. Ezt a sír feletti, illetve az alatti üledékrétegben talált faszénmaradványok és az egyik zápfog alapján sikerült meghatározni. A felfedezés azért is hangsúlyos, mert a kutatók eddig úgy tartották, hogy egy 7 ezer évvel ezelőtt, a mai Franciaország területén végzett műtét volt a legrégebbi amputáció. Akkor egy ember karját kellett eltávolítaniuk a korabeli sebészeknek.
A borneói lelet ügyében az még tisztázásra szorul, hogy pontosan mi (sérülés vagy betegség) vezetett a műtéthez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.