Nyugati elemzők szerint a Jaokan 33 műholdat nem csak polgári célokra használja majd Kína.
Kína egy új, titokzatos kémműholdat bocsátott fel, ami nemcsak a Földet, a terméshozamot és a természeti katasztrófákat képes figyelni, de katonai hírszerzésre is használható – írta meg a Space.com. A Jaokan 33 műhold a Góbi-sivatagban található kilövőállásról indulhatott útnak szeptember 2-án, a felbocsátásához a kínai Hosszú Menetelés 4C rakétát használták.
Az amerikai űrhaderő elemzéséből kiderül, az új műhold egy 688x680 km-es pályán kering, 492 km-es magasságban állt pályára a Föld körül.
Az űrszakmai oldal szerint hivatalosan keveset tudni az új kínai műholdról. A kínai állami média szerint a Jaokan 33-at tudományos munkákra, a terméshozam becslésére és a katasztrófák előrejelzésére fogják használni. A nyugati elemzők szerint azonban a polgári célok mellett katonai célokra is használni lehet a szerkezetet.
Valami „rátapadt" az egyik kínai műholdra
Útnak indították hétfőn Kaliforniából a Landsat-9 műholdat, a legújabb tagját annak az amerikai műholdsorozatnak, amely évtizedek óta vizsgálja a természeti és emberi hatásokat a Föld felszínén. A műholdak feladata, hogy biztosítsák a folyamatos megfigyeléseket a klímaváltozás korában.
A Nasaspaceflight jelentése szerint a műhold elődje, a 2020-ban felbocsátott Jaokan 33 (01) egy olyan eszköz volt, ami éjszaka és a felhőkön átlátva is képes volt adatokat gyűjteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.