A rapid szóval jelölik egy gyógyszer csomagolásán, ha rövid időn belül várható a hatása. Van azonban egy egyszerű trükk, amellyel más gyógyszer esetén is elérhető, hogy hamarabb hozzon megkönnyebbülést.
Érthető, ha minél gyorsabban várjuk a hatást, ha például egy fájdalomcsillapítóhoz nyúlunk. Amellett, hogy vannak ma már kifejezetten gyorsabban felszívódó gyógyszerek, a bevétel módjával is rövidíthetünk a „várakozási időn”.
Egy tabletta – kialakításától és kémiai összetételétől függően – általában 15 perc és egy óra közötti idő alatt hat a szervezetre, viszont ez az idő – állítják a Johns Hopkins Egyetem kutatói – könnyen befolyásolható. Nem mindegy ugyanis, milyen testtartással vesszük be az orvosságot: ha nagyjából 45 fokos szögben jobbra hajolunk, akkor e póz nagymértékben meggyorsítja a tabletták bejutását és feloldódását a vékonybél első szakaszában, a nyombélben (ahol általában felszívódnak az orális orvosságok).
Hogy mennyire lényeges a testtartás, azt a kutatók számokkal is szemléltetik: ha egy tabletta jobbra dőlt testhelyzettel bevéve 10 perc alatt jut be és oldódik a nyombélbe, akkor egyenesen állva 23 perc alatt, balra dőlve pedig akár másfél óra alatt. Nagyon nem mindegy.
A kutatók, hogy modellezzék, mi történik egy gyógyszer bevétele után, számítógépes gyomor-szimulációt készítettek, amelyet StomachSimnek neveztek el. Ez a modell utánozza a gyomor környezetét, beleértve annak összehúzódásait is, miközben feloldja a gyógyszert. A szakemberek a négy leggyakoribb testtartást vizsgálták: egyenesen állás, dőlés vagy fekvés 45 fokos szögben jobbra, illetve balra, valamint hanyatt fekvés. Az alábbi ábra a gyomor alakját mutatja ezekben a helyzetekben. Mivel a gyomornak aszimmetrikus J alakja van, a gravitáció hatására a tabletták különböző részekre kerülhetnek a testtartástól függően.
Jobb oldali helyzetben (1. testhelyzet) a gyomor kényelmesen meg van dőlve, és bármi ami belép, a gravitáció hatására azonnal a nyombélbe vezető gyomorkapu közelébe esik. Viszont amikor balra dől valaki (2. testhelyzet) a gyógyszer magasabbra esik, és arra kényszeríti a gyomrot, hogy az összehúzza a falát, és a tablettát a vékonybél felé mozgassa.
A szakemberek már korábban is tudták, hogy a testtartás befolyásolja az emésztés sebességét és a gyógyszerek felszívódását, de a mostani tanulmány az első, ami ennek a fizikai okait is elemzi, és pontosan szimulálja a gyógyszerek emberi gyomorban való feloldódásának mechanikáját.
A Harvard szakértője szerint ezt a vitamint kell szedni, hogy az agyunk fiatal és egészséges maradjon
A B-vitaminokból többféle is létezik, és mindegyiknek megvan a maga előnye.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.