A jelenség hátterében az úgynevezett bombaturbáció áll; a folyamat eredményeként a robbanószerek által veszélyes anyagok kerülnek a talajba.
Az Ukrajnában zajló harcok olyan sérülésekhez vezethetnek a talajban, amik a szakértői vélemények alapján akár évmilliók múlva is kimutathatók lesznek – olvasható az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő oldal cikkében. A lap az úgynevezett bombaturbációra (Bombturbation) hivatkozik, ami egy régóta ismert jelenség:
a folyamat eredményeként a robbanószerek által olyan veszélyes anyagok kerülhetnek a talajba, amik kimutatható szennyeződésekhez és deformálódásokhoz vezethetnek.
A kifejezést egy 2006-ban készült tanulmányban írták le először. A kutatók a nehézfémek által okozott szennyeződéseket vizsgáltak, amiket a világháborús eseményekre vezettek vissza. Akkor azt is sikerült igazolni, hogy ezek az összecsapások a talaj összetételének jelentős megváltozását okozták.
A témában azóta egy újabb vizsgálat is lezajlott, amit a franciaországi Pas-de-Calais területén, egy erdős részen végeztek el. Itt nem voltak nagy horderejű harcok, ám így is beazonosítottak olyan krátereket, amikben átlag feletti volt az ólom és a réz koncentrációja. A kutatók úgy vélik, hogy a helyzet még rosszabb lehet azokon a területeken, amiket erőteljesebb tüzérségi támadás ért. Szerintük ez a kockázat Ukrajna szempontjából sem elhanyagolható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.