A NASA és az Európai Űrügynökség Mars-szondái tíz éven át gyűjtötték az adatokat a Mars felszínéről.
Azt már régóta tudni lehet, hogy a Mars felszínén egykor volt víz, ám a jelek szerint a marsi víz története jóval nagyobb, mint azt eddig gondolták. Az Icarus folyóiratban ismertetett projekt során több százezer olyan sziklaképződményt térképeztek fel a bolygó felszínén, amelyeket a víz alakított.
A projekthez szükséges adatokat két Mars-szonda segítségével gyűjtötték össze a szakemberek. A felszínén lévő ásványi lelőhelyeket térképezték fel, így vizsgálták, hol folyhatott víz a bolygón – írja a Gizmodo.
Az évtizedes projekt előtt a tudósok nagyjából 1000 olyan szikláról tudtak, amelyek a vízhez kapcsolódó ásványokat tartalmazták, az új térkép azonban több százezer ilyet tárt fel.
Most már biztos: víz volt a Mars felszínén
A Perseverance marsjáró felvételei alapján úgy tűnik, a Jezero-kráter egykoron tó volt a bolygó felszínén.
A frissen közölt eredmények arra utalnak, hogy a víznek sokkal nagyobb szerepe volt a Mars geológiájának alakításában, mint azt eddig gondolták. Az viszont még mindig nem egyértelmű, hogy a jelenléte állandó volt-e, vagy volt-e benne valamilyen kisebb-nagyobb apály és áramlás. Ami biztos, hogy a folyás nem állt meg egyik napról a másikra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.