A SpaceX, a OneWeb és az Amazon együtt több mint 46 000 műholdat tervez pályára állítani a következő időszakban. Ha sikerülne összehangolni őket, az még hatékonyabbá tehetné a munkát.
Az elmúlt években rengeteg műholdat állítottak pályára, ez a munka pedig a következő hónapokban sem ér majd véget. A műveletben érdekelt cégek többségét – ilyen például a SpaceX és az Amazon is – azonos cél vezérli: olyan hálózatot szeretnének kiépíteni, ami az odafönt keringő műholdak segítségével biztosít internetes kapcsolatot ott, ahol erre máshogy nincs lehetőség.
Ahogy azonban a Gizmodo is rámutatott, mivel egyre több készüléket helyeznek működésbe, egyre erősebben jelentkezik az az igény, hogy ezek az eszközök egymással is tudjanak kommunikálni. Erre viszont többen egyáltalán nem fektetnek hangsúlyt, részben azért sem, mert ahhoz valamilyen egységes szabványt kellene kidolgozni.
A Pentagon kutatási-fejlesztési részlege is érzi ennek szükségét, és ezért is kezdték el kidolgozni az új platformot, a Space-BACN-t (Space-Based Adaptive Communications Node). Ez a műholdak egyre növekvő halmaza közötti kommunikáció szabványosítását fogja megoldani, aminek végeredményeként a polgári, kormányzati és katonai műholdak egymással is képesek lesznek felvenni a kapcsolatot.
A munka egy hosszú, több lépésből álló fázison megy keresztül a következő hónapokban, ami során a kiválasztott csapatok és piaci szereplők elvégzik a rájuk bízott munkát. Mindenki meghatározott feladatokkal segíti a fejlesztést: az egyik például kitalálja, hogyan lehetne azt elérni, hogy a majd később pályára álló berendezések könnyedén rácsatlakozhassanak a már működő, aktív készülékekre. A kutatóintézet egyébként már bizonyította ilyen irányú szakértelmét: az év elején két, a DARPA által felbocsátott műhold lézeres kommunikációval több mint 200 GB-nyi adatot továbbított, illetve fogadott mintegy 100 kilométeres távolságon belül.
A DARPA úgy véli, hogy a műholdak közötti áramvonalas kommunikáció növelheti a műholdas internetben rejlő lehetőségeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.