A Betelgeuze 2019 óta produkál különös eseményeket.
Az Orion csillagképben található Betelgeuze nevű vörös szuperóriás, az égbolt egyik legfényesebb csillaga egy hatalmas kitörést produkált, de olyat, amilyet a csillagászok még soha nem láttak – írta meg a NASA közleménye nyomán a CNN.
A Betelgeuze a Földtől nagyjából 550 fényévre található, a fényessége pedig igen gyakran változik. Emiatt hol világosabbnak, hol pedig sötétebbnek látni. Azonban 2019-től kezdve a korábbinál is nagyobb fényveszteség volt megfigyelhető az objektum körül, ez pedig egészen 2020-ig kitartott. A lehetséges magyarázatok egyike, hogy egy úgynevezett hideg folt alakult ki a csillag felszínén.
Két évvel a furcsa események után a Betelgeuze megint rendetlenkedik: a NASA szerint egy jelentős kilökődés/kitörés volt észlelhető, ami nem hasonlítható a mi Napunknál is gyakran megfigyelt koronakidobódásokhoz. Az ugyanis, ami a másiknál lezajlott,
400 milliárdszor erőteljesebb volt.
A Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics munkatársa, Andrea Dupree szerint a jelenséget erőteljes lökéshullámok válthatták ki, amik az objektum közepéből indultak, a hatásuk pedig egészen az úgynevezett fotoszféráig terjedt. Az, hogy egy csillag felszínét ilyen erős esemény rázza meg, a kutatók szerint ritka.
A Betelgeuze az eddigi vélekedések szerint egy szupernóvává válik majd, vagyis meg fog semmisülni. Erre azonban még várni kell: a végső robbanás a becslések szerint több tíz- vagy százezer év múlva következhet csak be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.