A Langja néven emlegetett újfajta fertőzés valójában már 2018 óta terjedhet, a szakértők azonban csak napjainkban tudták kimutatni.
Már hivatalos tanulmány is készült arról az újabb fajta vírusról, ami elsősorban kínai területeken jelent meg, és betegített meg legalább két tucat itt élőt. A kórokozót Langja-vírusnak nevezik, és bár a hivatalos adatok szerint már 2018 óta jelen lehet, a szakembereknek csak napjainkban sikerült azonosítaniuk. Így kezdődhetett el a vele kapcsolatos munka is.
A Gizmodo kicsit jobban utána ment a témának, és megkérdezett néhány szakértőt, szerintük mennyire problémás egy új kórokozó megjelenése – illetve konkrétan a Langja. Többen arról számoltak be, hogy a vírus a Mojiang néven ismert vírussal állhat közeli rokonságban. Ezt 2012-ben azonosították, és az eddigi információk alapján három halálos eset köthető hozzá.
Ami a mostani fertőzötteket illeti: a Langját elkapó alanyok egyike sem hunyt el, tüneteik viszont voltak. A leggyakoribb ilyen a láz, a köhögés és a fáradtság volt, de egyeseknél vesekárosodás, illetve az alacsony vérlemezkeszám jelensége is kimutatható volt. A kutatók ettől függetlenül hangsúlyozták, az, hogy új vírust találnak, még nem jelent azonnali riadót, már csak azért sem,
mert közel sem biztos, hogy a kórokozó tömeges megbetegedéshez vagy járványhoz vezethet.
A Langja esetében fontos jellemző, hogy ez a vírus állatról jutott át emberre, de az még nem világos, hogy a cickányokon kívül milyen fajok hordozhatják. Ehhez lényeges adalék, hogy a kínai szakértők kutyákat és kecskéket is ellenőriztek, de esetükben csak kis százalékban volt kimutatható a Langja. Ezzel szemben a cickányoknál jóval nagyobb, 27 százalékos arányban.
Benhur Lee, az Icahn School of Medicine at Mount Sinai biológusa úgy véli, mivel arról egyelőre nem érkezett jelzés a szakemberekhez, hogy a fertőzöttek másoknak is átadták volna a betegséget, így joggal feltételezhető, hogy a Langja átviteli kockázata csekély. Vagyis: elsősorban az teszi ki magát veszélynek, aki állatok, jelen esetben, cickányok közelében tölt el időt.
Lee szerint az sem igazán kirívó, hogy egy betegség, ami előzetesen állatokban jelent meg, előbb-utóbb emberre is átkerül – ez ugyanis meglehetősen gyakori. Az éberség és az óvatosság ugyanakkor biztosan nem fog ártani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.