Elterjedt egy-egy időjárás-jelentésből származó kép, amin hőmérsékleti adatok láthatók. A szkeptikusok azonnal rávetették magukat, habár teljesen felesleges volt.
A világ dolgait többször próbálták meg megcáfolni egyes csoportok, és ugyanez a helyzet a klímaváltozással is: egyesek szerint ez a média által generált hiszti, olyan pedig, hogy éghajlatváltozás, nem létezik.
Ezt az állítást próbálja most erősíteni az a közösség is, ami egy 2017-es és egy 2022-es tévés időjárás-jelentés térképeit hasonlítja össze. A szkeptikusok azt sugallják, hogy korábban a jelenlegieknél magasabb hőmérsékleteket sem jeleztek vörös színnel a meteorológusok. Ezért aztán nincs is olyan, hogy éghajlatváltozás.
You will no doubt have seen climate sceptics sharing this comparative image below in an attempt to say the media is "manipulating" us to be alarmed about the extraordinary heatwave.
— Leo Hickman (@LeoHickman) July 22, 2022
But, as ever, it's the sceptics who are doing the manipulating. Let me explain how...
THREAD 1/4 pic.twitter.com/WGdeLOEpIj
Ám, ahogy arra az Urban Legends is rámutatott, a félinformációk terjesztői nem vesznek tudomást egy igen fontos tényről: a 2017-es képen egy domborzati térképen mutatják be a hőmérsékleteket, míg a 2022-esen egy hőtérképen. Ezért aztán nem is hasonlíthatók össze.
Leo Hickman, a Carbon Brief nevű, klímaváltozással foglalkozó oldal szerkesztője a Twitteren közzétett bejegyzésében meg is jegyezte, hogy a 2022-es, hőtérképes időjárás-jelentést közlő ARD/Das Erste csatorna már 2017-ben is használt hőtérképes megjelenítést:
Az éghajlatváltozás pedig – legyen ez bármennyire meglepő egyesek számára – továbbra sem kitaláció.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.