A 300 fényév átmérőjű „csillaggyár” az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb objektuma.
A James Webb Űrteleszkóp július 12-én közzétett képsorozatának egyik meghökkentő darabja volt az, amelyik az úgynevezett Carina-köd egy területét, az Éta Carinae-t, egy kettős csillagrendszert ábrázol. Ez a látványos felvétel úgy néz ki, mintha egy szikla vagy egy hegyvonulat szélét látnánk az űrben.
Az amerikai Forbes hívta fel rá a figyelmet, hogy a képből különféle változatokat töltöttek fel a James Webb ezzel foglalkozó oldalára, és ezek közt egy olyan is akad, ami 123 megapixeles. A 14 575 x 8 441 pixeles munkát TIFF-ként és PNG-ként is le lehet menteni.
A kozmikus „hegyvonulat” annak a Carina-ködnek a része, ami sokak szerint az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb objektuma. Körülbelül 500-szor nagyobb, mint az Orion-köd. A dolog tudományos oldalát nézve egy gáz- és poroszlopokból álló felhőről van szó, amiben csillagok születnek.
A köd 7600 fényévre van a Tejútrendszer Carina-Sagittarius nevű spirálkarjában, az átmérője pedig 300 fényév. Az objektum a déli féltekéről szabad szemmel is látható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.