Tech hvg.hu 2022. július. 20. 19:03

Két cég becélozta a Marsot, 2024-ben rakétát indítanak a bolygóra

Mindeddig csak a kormányok által pénzelt űrkutatási szervezetek jutottak el a Marsra, privát cégek nem. Ez azonban rövidesen megváltozhat.

Már 2024-ben útnak indulhat az első kereskedelmi misszió a Marsra, és ha ez megvalósul, az komoly hátrányt jelenthet majd a hasonló álmot dédelgető Elon Musknak.

A Gizmodo azt írja: a vörös bolygót az Impulse Space és a Relativity Space szeretné felfedezni egy részben 3D-nyomtatással készített rakétával. A cégek az Egyesült Királyságban és Amerikában működnek, egyiküknek, az Impulse-nak pedig az a Tom Mueller az alapítója, aki korábban a SpaceX-nél is megfordult.

A küldetés keretében egy Relativity Terran R nevű hordozórakétát készülnek útnak indítani a floridai Cape Canaveralből. A start 2024-ben lesz a tervek szerint. A két cég a későbbiekben is innen vezényel majd le különféle missziókat, amihez 2029-ig tartó megállapodásokat kötöttek.

A két cég egyelőre csak hasznos terhet, illetve egy leszállóegységet próbál majd eljuttatni a planétára, ami privát cégeknek még nem sikerült. Az Impulse és a Relativity sem próbálkozott még hasonlóval, sőt, utóbbi még egyetlen rakétáját sem tesztelte valós körülmények között.

A Mars felfedezése sok űripari cég álma, amihez óriási tőkére és szakértelemre van szükség. Éppen ezért szinte lehetetlen megbecsülni, hogy ember mikor léphet a bolygó felszínére, azok pedig, akik valahányszor szóba hozták, rendre módosítottak a korábbi kijelentésükön. Elon Musk például sokáig azt kommunikálta, hogy a Mars felfedezése már 2025-ben megvalósulhat, de aztán már úgy nyilatkozott: erre legkorábban csak 2029-ben van esély.

(Nyitókép: YouTube/Relativity Space)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.