Tech hvg.hu 2022. július. 20. 18:03

Öt ember agyába ültettek már be egy miniatűr számítógépet, a gondolataikkal tudnak üzenet küldeni

A Synchron nevű amerikai cég kicsit előrébb tart, mint Elon Musk Neuralinkje. A társaság nemrég újabb kísérletre vállalkozott.

Az elmúlt időszakban többször figyelmet kapott a nemzetközi sajtóban az úgynevezett agy-számítógép interfész. Ez egy olyan berendezés, amit egy ember agyába ültetnek, jellemzően azért, hogy a kommunikációs nehézségeket (például egy betegség miatt) át tudják hidalni. Ezen a téren eddig az Elon Musk-féle Neuralink-törekvései tűntek kiemelkedőnek, de ők valójában a képzeletbeli ranglista utolsó helyén kullognak.

Ennek oka, hogy a Neuralinken túl más cégek is próbálkoznak hasonló fejlesztésekkel, és akad is köztük néhány, ami már kiemelkedő eredményeket tud felmutatni. Ilyen többek közt a Synchron is, ami egy kevéssé ismert amerikai társulás. Az eredményeiket viszont így sem szabad lebecsülni: már öt emberbe építettek be egy miniatűr chipet. Valamennyien egészségesek és semmi gond nem merült fel.

A legutolsó kísérletre most júliusban került sor, amikor egy ALS-sel (amiotrófiás laterálszklerózissal) küzdő beteg agyi ereibe vezettek be egy parányi, drótszerű eszközt. Ezt a nyaki vénán keresztül végezték el, vagyis nem volt szükség arra, hogy lyukat fúrjanak a páciens koponyáján. (A Neuralinknél végzett állatkísérletek során mindig így történt.)

Állatkínzással vádolják Elon Musk agyat megchipelős cégét

A 29 éves Tóth Viktor még az egyetemi évek alatt ismerkedett meg az agyi jelek olvasására alkalmas (EEG) eszközökkel. Mesterdiplomáját a finn Aalto Egyetem idegtudomány szakán szerezte.

A beültetés állítólag rendkívül egyszerű és kimondottan gyors: néhány percet vesz csak igénybe. A katéter eltávolítása után a szerkezet összeolvad az ér külső részeivel. Ahhoz persze, hogy ez valamilyen jelet tudjon fogadni, és aktiváljon valamit, kell egy másik készülék: ezt a páciens mellkasába ültetik. A két berendezés dróton keresztül kommunikál egymással, amit a beteg bőre alatt vezetnek el. Valahogy úgy, ahogy egy pacemakerrel is történik.

A Bloomberg szerint a jeltovábbítás során a mellkasban lévő eszköz ad utasításokat az agyban elhelyezettnek, ami az idegsejtek stimulálásával jár. A teljes rendszer Bluetooth-kapcsolattal is rendelkezik, így lehetségessé válik egy okostelefon vagy egy rendes számítógép (illetve az azokon megtalálható szolgáltatások) vezérlése is. Négy, a Synchron eszközét használó páciens például

ezáltal tud WhatsApp-üzeneteket írni és vásárolni a neten – anélkül, hogy a telefont vagy a PC-t használnák ehhez.

Már 2022-ben emberek agyába is beültetné az első chipeket Elon Musk startupja

Néhány hónapon belül embereken is tesztelhetik a Neuralink nevű startup különleges agy-számítógép interfészét. A vállalat Elon Musk érdekeltsége.

A szakértők úgy vélik, hogy a Synchron technológiája jelentős segítséget nyújthat a súlyos fogyatékkal élőknek. Ezeket a berendezéseket ráadásul otthon, normál körülmények között is lehet használni, míg a piacon elérhető többi készülékhez orvosi/kórházi háttértámogatás szükséges. A technika azonban még fejlesztésre szorul: bár elég kicsi, így is sokkal nagyobb, mint a rivális cégek készüléke, másrészt, mivel az agy olyan részén van, ahol az idegsejtek stimulálása nehézkesebb, a jeltovábbítás nem teljesen stabil.

A Bloomberg szerint az ötödik, az ALS-sel küzdő beteg esetében azt várják, hogy az illető a többiekhez hasonlóan képes lesz kommunikálni. Erre eddig ugyanis nem volt képes.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.