A medvék egyik hihetetlen képessége, hogy a hosszú téli álom alatt sem veszítenek az izomtömegükből. Az embernél ez mozgás nélkül már pár hét után elkezdődik.
Míg az emberek heteken belül elkezdhetnek veszíteni az izomtömegükből, ha nem mozognak, a téli álmot alvó medvéknél ez nincs így: ők akár hónapig is mozdulatlanok maradhatnak, és mindez az egészségükre sincs komoly hatással. Ehhez persze az kell, hogy megfelelő mennyiségű táplálékot halmozzanak fel. A folyamat ugyanakkor mégsem ilyen egyszerű.
Ez érdekelte a Hirosimai és a Hokkaidói Egyetem tudósait is, akik emberi vázizomsejteket vizsgáltak a téli álmot alvó medvék véréből előállított szérummal. A kísérlet remek eredményekkel zárult: 24 órával azután, hogy a sejtekbe bejuttatták a készítményt, a fehérjék jelentősen megszaporodtak – ez a News Atlas szerint izomnövekedésként értékelhető.
A kutatók úgy vélik, hogy a téli álmot alvó medvék vérében megtalálható egy olyan elem, ami képes elnyomni az izomtömeg csökkenéséért felelős mechanizmust. A szakértők később arra is rájöttek, hogy a MuRF1 nevű fehérje blokkolásával tovább lassítható a folyamat. Ez az egyik olyan elem ugyanis, ami a nem használt izmok leépülését eredményezi. Fontos ugyanakkor, hogy a jelenséget csak a téli álmot alvó medvék vérével sikerült kiváltani.
A kutatók szerint az izomtömeg hosszú időn át való fenntartása a jövőbeni űrutazások miatt is hangsúlyos. Korábbi vizsgálatok ugyanis már kimutatták, hogy az űrben töltött hónapok alatt az ember rengeteg izmot veszíthet. A folyamat lassítása, vagy még jobb: megállítása viszont jelentős előnyt adhatna a távoli bolygók – köztük például a Mars – felfedezésére induló űrhajósoknak. De a kísérletek más okból is fontosak: a kutatók szerint az eredmények révén kidolgozott eljárások a mozgásképtelen betegeknél jelentkező izomsorvadás ellen is hatásosak lehetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.