A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói szerint egy újfajta vízforralási eljárással nagyban csökkenthető a felhasznált energia, és a folyamatra szánt idő is.
Aki forralt már vizet, az jól tudja, hogy a tűzhelyen kicsit tovább tart a dolog, mintha egy erre a célra fejlesztett vízforralót venne igénybe. Ezek hatékonysága azonban nagyon eltérő, és az eredmény nem mindig olyan, amilyenre az ember vágyik. De úgy tűnik, előbb-utóbb erre is lesz megoldás – méghozzá kisebb energiabefektetéssel.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói (MIT) ugyanis arra vállalkoztak, hogy megtalálják a vízforralás egy fokkal gyorsabb és költségkímélőbb módját. Mindehhez a hőátadási együtthatóval (HTC) és a kritikus hőárammal (CHF) kell megfelelően egyensúlyozni szerintük, de ez közel sem olyan egyszerű, mint gondoljuk. A témában kiadott közlemény szerint bármi, ami a két paraméter egyikét javítja, az általában csökkenti a másik hatásfokát. Azonban – és ez jelenti a felfedezés alapját – egy megfelelő felülettel mindkettőnél ugyanolyan javulás érhető el, és végeredményben a forralás folyamata is gyorsítható.
A kutatók az elvégzett kísérletek során egy sor mikroméretű üreget vittek fel egy felületre, amik megakadályozták, hogy a forráskor keletkező buborékok közeledjenek egymáshoz. Erre azért van szükség, mert a buborékok – különösen akkor, ha sok van belőlük – csökkenthetik a hőátadás hatékonyságát.
A munka eddig ígéretesnek bizonyult, de a tanulmány társszerzője, Evelyn Wang, az MIT mérnöke szerint fontos tudni, hogy mindez laboratóriumi körülmények között zajlott. A modern eszközökben való gyakorlati alkalmazás pedig még messze van. „Az ilyen típusú szerkezeteket, amiket mi készítünk, nem arra szánták, hogy skálázzák őket” – idézte a szakember szavait az Interesting Engineering.
A csapat most arra próbál meg rájönni, miként lehetne ezt a rendszert a hétköznapi életben is hasznosítani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.