Tech hvg.hu 2022. július. 17. 10:03

Az 💯, hogy ma van a 😂 világnapja

Július 17. az emoji világnapja. Ennek apropóján az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság összeírta az immár évtizedek óta használatos hangulatjelek történetét. Az emoji színesíti elektronikus üzeneteinket és érzelmekkel ruházza fel, vagy akár egymagában helyettesítheti is a mondanivalónkat.

Emojit először a nyolcvanas évek végén használtak Japánban, mégpedig az időjárás megjelenítésére használtak. Tehát nem a szöveges hangulatjelek – mint például :) – ihlették, sokkal inkább a japán képregények, a mangák, a kínai írásjelek és a közlekedési táblák rendszere – idézi fel az NMHH. Később az internet segítségével az egész világon elterjedtek.

Az emojik az elektronikus üzenetküldéseinkben hangulatjelekként használható kis piktogramok. Elterjedésük oka abban keresendő, hogy chatelés közben a szöveges üzenetek nem feltétlenül tükrözik pillanatnyi érzelmeinket, hangzóbeszéd hiányában a mondandó könnyen félreérthető. A kis képes karakterekkel – például a nevető, illetve a szomorú arcú emojival – egyszerűen kifejezhetjük adott lelkiállapotunkat és/vagy a kapott üzenetről alkotott véleményünket.

Mára már több ezer féle piktogram – citromsárga színű emberi arc vagy egyéb szimbólum – létezik, amely akár önmagában is alkalmas kedvünk kinyilvánítására, tevékenységünkre való utalásra, de az aktuális napszak vagy az időjárás bemutatására is. Eleinte a legfiatalabbak kommunikációjának részét képezték, ám idővel annyira elterjedtek és egyértelművé váltak, hogy számos alkalmazás – már csak helytakarékosságból is – ezeket használja az információ megjelenítésére a számítógép tálcáján, telefonos alkalmazásban, az okosóra képernyőjén.

Az Oxford Dictionary 2015-ben az „arc örömkönnyekkel” 😂 emojit választotta meg az „év szavának”. Az angolul beszélő amerikaiak körében szintén az „arc örömkönnyekkel” 😂 lett a legnépszerűbb emoji az Apple statisztikája szerint, a második helyet ugyanitt a „szív” ❤ szerezte meg, a harmadikat pedig a „hangosan síró arc” 😭.

21 új hangulatjel jön: ezeket használhatja majd a telefonján, számítógépén

Bár az emoji világnapra (World Emoji Day) néhány napot még várnunk kell - hivatalosan július 17-e ez a nap -, az Emojipedia oldalán már megjelent, hogy jó eséllyel milyen hangulatjelekkel találkozhatunk a jövőben.

A kezdeti 176 féle karakter egyre csak bővült, 2010-ben már meghaladta a több százat is. 2021-ben 112-vel, 2020-ban pedig 217-tel bővült a mára 3500 féle emoji paletta. Várhatóan 2022/23-ban is megjelennek újabb hangulatjelek, melyek az Emoji 15.0 verziószám alatt lehetnek elérhetők. Ki ne vágyott volna a medúza, a feketerigó, a jávorszarvas

vagy éppen a csacsi emojira.

Az NMHH közleményében azt is felidézi, hogy nem mindenki örül a szöveget folyamatosan megtörő kis képecskéknek, a kritikus hangok szerint az emojik kifejezetten ártanak az írott nyelvnek. Akárhogyan is gondolunk rá, naponta milliók használják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Galicza Dorina, Szabó Yvette 2025. március. 29. 07:00

Nincs baj a melegekkel, ha pénzt hoznak – Orbán Ráhel is támogatta a pink turizmust

A szexuális kisebbségekhez tartozó emberek akkor jöhetnek Magyarországra és akkor szerepelhetnek a nyilvánosságban, ha azzal Orbán Viktornak vagy családjának hajtanak hasznot. Mi történik a néhány évvel ezelőtt indított Pink Budapest kezdeményezéssel most, hogy a választásra készülő kormány felcsavarta a homofóbiát nemcsak a szavak, hanem a konkrét intézkedések szintjén is?