JĂșlius 17. az emoji vilĂĄgnapja. Ennek apropĂłjĂĄn az Nemzeti MĂ©dia- Ă©s HĂrközlĂ©si HatĂłsĂĄg összeĂrta az immĂĄr Ă©vtizedek Ăłta hasznĂĄlatos hangulatjelek törtĂ©netĂ©t. Az emoji szĂnesĂti elektronikus ĂŒzeneteinket Ă©s Ă©rzelmekkel ruhĂĄzza fel, vagy akĂĄr egymagĂĄban helyettesĂtheti is a mondanivalĂłnkat.
Emojit elĆször a nyolcvanas Ă©vek vĂ©gĂ©n hasznĂĄltak JapĂĄnban, mĂ©gpedig az idĆjĂĄrĂĄs megjelenĂtĂ©sĂ©re hasznĂĄltak. TehĂĄt nem a szöveges hangulatjelek â mint pĂ©ldĂĄul :) â ihlettĂ©k, sokkal inkĂĄbb a japĂĄn kĂ©pregĂ©nyek, a mangĂĄk, a kĂnai ĂrĂĄsjelek Ă©s a közlekedĂ©si tĂĄblĂĄk rendszere â idĂ©zi fel az NMHH. KĂ©sĆbb az internet segĂtsĂ©gĂ©vel az egĂ©sz vilĂĄgon elterjedtek.
Az emojik az elektronikus ĂŒzenetkĂŒldĂ©seinkben hangulatjelekkĂ©nt hasznĂĄlhatĂł kis piktogramok. ElterjedĂ©sĂŒk oka abban keresendĆ, hogy chatelĂ©s közben a szöveges ĂŒzenetek nem feltĂ©tlenĂŒl tĂŒkrözik pillanatnyi Ă©rzelmeinket, hangzĂłbeszĂ©d hiĂĄnyĂĄban a mondandĂł könnyen fĂ©lreĂ©rthetĆ. A kis kĂ©pes karakterekkel â pĂ©ldĂĄul a nevetĆ, illetve a szomorĂș arcĂș emojival â egyszerƱen kifejezhetjĂŒk adott lelkiĂĄllapotunkat Ă©s/vagy a kapott ĂŒzenetrĆl alkotott vĂ©lemĂ©nyĂŒnket.
MĂĄra mĂĄr több ezer fĂ©le piktogram â citromsĂĄrga szĂnƱ emberi arc vagy egyĂ©b szimbĂłlum â lĂ©tezik, amely akĂĄr önmagĂĄban is alkalmas kedvĂŒnk kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄra, tevĂ©kenysĂ©gĂŒnkre valĂł utalĂĄsra, de az aktuĂĄlis napszak vagy az idĆjĂĄrĂĄs bemutatĂĄsĂĄra is. Eleinte a legfiatalabbak kommunikĂĄciĂłjĂĄnak rĂ©szĂ©t kĂ©peztĂ©k, ĂĄm idĆvel annyira elterjedtek Ă©s egyĂ©rtelmƱvĂ© vĂĄltak, hogy szĂĄmos alkalmazĂĄs â mĂĄr csak helytakarĂ©kossĂĄgbĂłl is â ezeket hasznĂĄlja az informĂĄciĂł megjelenĂtĂ©sĂ©re a szĂĄmĂtĂłgĂ©p tĂĄlcĂĄjĂĄn, telefonos alkalmazĂĄsban, az okosĂłra kĂ©pernyĆjĂ©n.
Az Oxford Dictionary 2015-ben az âarc örömkönnyekkelâ đ emojit vĂĄlasztotta meg az âĂ©v szavĂĄnakâ. Az angolul beszĂ©lĆ amerikaiak körĂ©ben szintĂ©n az âarc örömkönnyekkelâ đ lett a legnĂ©pszerƱbb emoji az Apple statisztikĂĄja szerint, a mĂĄsodik helyet ugyanitt a âszĂvâ †szerezte meg, a harmadikat pedig a âhangosan sĂrĂł arcâ đ.
21 Ășj hangulatjel jön: ezeket hasznĂĄlhatja majd a telefonjĂĄn, szĂĄmĂtĂłgĂ©pĂ©n
BĂĄr az emoji vilĂĄgnapra (World Emoji Day) nĂ©hĂĄny napot mĂ©g vĂĄrnunk kell - hivatalosan jĂșlius 17-e ez a nap -, az Emojipedia oldalĂĄn mĂĄr megjelent, hogy jĂł esĂ©llyel milyen hangulatjelekkel talĂĄlkozhatunk a jövĆben.
A kezdeti 176 fĂ©le karakter egyre csak bĆvĂŒlt, 2010-ben mĂĄr meghaladta a több szĂĄzat is. 2021-ben 112-vel, 2020-ban pedig 217-tel bĆvĂŒlt a mĂĄra 3500 fĂ©le emoji paletta. VĂĄrhatĂłan 2022/23-ban is megjelennek Ășjabb hangulatjelek, melyek az Emoji 15.0 verziĂłszĂĄm alatt lehetnek elĂ©rhetĆk. Ki ne vĂĄgyott volna a medĂșza, a feketerigĂł, a jĂĄvorszarvas
vagy Ă©ppen a csacsi emojira.
Az NMHH közlemĂ©nyĂ©ben azt is felidĂ©zi, hogy nem mindenki örĂŒl a szöveget folyamatosan megtörĆ kis kĂ©pecskĂ©knek, a kritikus hangok szerint az emojik kifejezetten ĂĄrtanak az Ărott nyelvnek. AkĂĄrhogyan is gondolunk rĂĄ, naponta milliĂłk hasznĂĄljĂĄk.
Ha mĂĄskor is tudni szeretne hasonlĂł dolgokrĂłl, lĂĄjkolja a HVG Tech rovatĂĄnak Facebook-oldalĂĄt.