Tech hvg.hu 2022. július. 14. 08:38

Kozmikus „szívdobogást” észleltek több milliárd fényévre a Földtől

Az úgynevezett gyors rádiókitörések általában néhány milliszekundumig tartanak. Az újonnan felfedezett FRB 20191221A ezzel szemben akár három másodpercig is érzékelhető lehet. De más furcsaság is van.

Csillagászok felfedeztek egy ismétlődő, a hasonló eseményeknél azonban 1000-szer hosszabb ideig tartó gyors rádiókitörést (FRB), amely egy távoli neutroncsillagból származhat – írta meg a Space.com.

Az FRB-k (fast radio bursts) általában több milliárd fényévre lévő galaxisokból származó rádióhullámok eredménye. Az ilyen események jellemzően néhány milliszekundumig tartanak, mielőtt a jel elhalványul. Azonban az újonnan felfedezett FRB 20191221A – vagyis egy újabb FRB – akár három másodpercig is eltarthat.

Daniele Michilli, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) Kavli Asztrofizikai és Űrkutatási Intézetének kutatója szerint az új jel nem csak szokatlanul hosszú ideig tart, a mintázata is igen különös:

Bumm, bumm, bumm – mint egy szívdobbanás”

– fogalmazott a tudós.

Az FRB 20191221A jelet először 2019. december 21-én észlelte a kanadai CHIME teleszkóp. A kutatóknak már akkor gyanús lett, hogy valami szokatlannal van dolguk, és ezt a beérkező adatok ellenőrzése is igazolta. (A CHIME egy interferometrikus rádióteleszkóp, amely négy nagy reflektorból áll, és folyamatosan pásztázza az eget. Szerencsére éppen a megfelelő helyzetben volt, hogy ezt a ritka kitörést azonosítani tudja.)

Az FRB-k létezéséről 2007 óta tudni, ám a csillagászok azóta is kutatják, hogy mi lehet a jelenségek pontos forrása. A többség ugyanakkor azt mondja: a rádiókitöréseket az úgynevezett magnetárok, azaz a hatalmas mágneses térrel rendelkező neutroncsillagok is kibocsáthatják.

Az erős, ismétlődő rádiókitörés felfedezése mögött álló csapat megpróbál további, ugyanabból a forrásból származó kitöréseket is elcsípni. Ezek szerintük segíthetnek feltárni, hogy mi okozza a mostanihoz hasonló FRB-ket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.