Mintegy egymilliárd forint támogatást nyert el a Pécsi Tudományegyetem (PTE) az immun- és endokrin-rendszer betegségeivel összefüggő kutatásainak folytatására – tájékoztatott a felsőoktatási intézmény szerdán.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tématerületi Kiválósági Programnak köszönhetően további négy évre biztosított az az évek óta zajló projekt, amelyben biomarkerek azonosítását végzik a hormonális és az immunrendszer nyomon követésére, illetve biotechnológiai módszerekkel fejlesztenek diagnosztikai eljárásokat – írták.
Az egyetem Berki Tímeát, a PTE professzorát, a projekt vezetőjét idézve hangsúlyozta: az immun- és endokrin-rendszer betegségei a harmadik leggyakoribb betegségcsoport a fejlett országokban. Főleg fiatal korban jelentkeznek, elhúzódó lefolyásuk miatt jelentős terhet rónak a társadalomra és az egészségügyre, megelőzésük, korai felismerésük, továbbá a kezelésük a betegek életminőségének, munkaképességének megtartását eredményezi – mutatott rá.
Új gyógyszerek után kutatnak a Pécsi Tudományegyetemen, több betegnek is életmentők lehetnek
A projektben a PTE Általános Orvostudományi Kara, a Természettudományi Kar, a Gyógyszerésztudományi Kar, valamint a Klinikai Központ több mint száz kutatója vesz részt.
Kiemelte, hogy az immun- és az endokrin-rendszer szabályozási zavara változatos kórképeket eredményez, ezek korai felismeréséhez keresik azon jelzőmolekulákat, mérhető biomarkereket, amelyek segítik a korai diagnózist, és esetleg terápiás célpontként is szolgálhatnak. A betegségek hátterében álló folyamatok részletes megismeréséhez a felfedező és klinikai kutatásokban dolgozók szoros együttműködésére van szükség, amelyet a PTE Klinikai Központ, valamint az Egészségtudományi Kar (ETK) Sport-egészségügyi és egészséggazdálkodási csoport kutatóiból álló multidiszciplináris hálózat képvisel – tette hozzá a professzor.
Kidolgoztak egy új módszert a rákbetegek kezelésére, most a koronavírus ellen vethetik be
A LIBE bizottság felszólítja az EB-t, hogy ne fogadja el a helyreállítási pénzeket, amíg Magyarország nem tesz eleget az összes ajánlásnak. De azt is kiemelik, hogy a helyzet az EU tétlensége miatt is romlott.
A PTE közleménye kitért arra, hogy szakemberek az endokrin- és az immunrendszer normál és kóros állapotait jelző biomarkerek, a működéshez kapcsolható jelátviteli útvonalak és molekuláris eltérések mellett új célként vizsgálják a védőoltások immunrendszert befolyásoló hatását. Szintén cél az egészség megőrzésének, a fizikai aktivitás és a sport előnyös biológiai, társadalmi, gazdasági hatásainak vizsgálata, valamint a mozgásszervi és krónikus autoimmun és endokrin betegségekre gyakorolt hatásának vizsgálata – közölték. Hozzáfűzték: a kutatók emellett a betegségek társadalmi összefüggéseit is elemzik biostatisztikai módszerekkel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.