A kutatóknak arra is van tervük, hogyan látogassák meg a Mars-járók által nehezen felderíthető helyeket a vörös bolygón.
Jelenleg az Ingenuity nevű kis drón az egyetlen olyan eszköz, ami repült a Marson, de ez rövidesen megváltozhat: a NASA Ames Kutatóközpontja és az Arizona Egyetem könnyűszerkezetes, vitorlázó repülőgépeket küldene a vörös bolygóra, hogy a nehezen elérhető helyeket is felfedezhessék.
A különleges gépek nem rendelkeznek meghajtórendszerrel, a kutatók a marsi szél erejét használnák ki, hogy a masinák a levegőbe emelkedjenek – jelentette az Interesting Engineering. Azt írják, egy motor nélküli fejlesztéssel sokkal kisebb a meghibásodás esélye, könnyebb az összeszerelés, és szállítás utáni kicsomagolás is.
A Marsra vezető úthoz úgynevezett cubesatokat, vagyis egészen kisméretű műholdakat használnának a szakértők. Ezek a szerkezetek egyszerűen kiengednék magukból a vitorlásokat, hogy aztán a szelekre hagyatkozva maguktól repülhessenek.
A kutatók a már begyűjtött adatokból kiderítették, hogy a Jezero-kráter fölött (vagyis azon a területen, ahol a Perseverance Mars-járó is dolgozik) fújnak olyan erős szelek, hogy a kisgépek akár órákon át repülhessenek. Ami a paramétereket illeti: a gépek szárnyfesztávolsága 3,5 méter lenne.
Az első prototípusok már elkészültek, és még a nyár során újabb teszteknek vetik alá őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.