A képen látható pontszerű fényforrások csillagok, a szétszórt foltok pedig távoli galaxisok. Az eredmény 32 órányi folyamatos megfigyelésből jött össze.
A NASA már tűkön ülve várja, hogy megmutathassa azt a képet, amit a méregdrága és igen nagytudású James Webb űrteleszkóp készített. A kutatók azt mondják, páratlan eredményt láthatunk majd, és hogy mennyire, azt az egyik tudós reakciója írja le igazán: amikor meglátta a felvételt, örömében majdnem elsírta magát.
Bár a kép publikálásáig még várni kell pár napot (a bemutató július 12-én lesz), a NASA közben kiadott egy másikat, csak hogy legyen valami fogalmunk róla, miféle eredményre kell majd számítani. Erről van szó:
Ez a kép mintegy 32 órányi folyamatos működés és összesen 72, összeillesztett fotó eredménye. A nagyobb, fényes pontok mind csillagok, a kisebb fényforrások pedig távoli galaxisok. De nem is ez az igazán hangsúlyos: amit látunk, tulajdonképpen egy tesztfotó.
A kutatók ettől függetlenül értékes eredményként tartják, és szerintük ez a világegyetemről valaha készült legizgalmasabb felvételek egyike. A kép a teleszkóp Fine Guidance Sensor (FGS) nevű érzékelőjének munkája. Egy májusi teszt során született, alig néhány hónappal a James Webb tavaly decemberi indítása után.
A NASA szerint mindez azért is lényeges, mert az FGS nem tervezett megfigyelést végzett, hanem csak „kinézett” a távolba.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.