Tech hvg.hu 2022. július. 04. 14:33

Hidrogénoffenzívát ígér a Bosch, helyszíni mikroerőművekkel és töltőállomásokkal

A vízbontáson alapuló hidrogén a hosszú távú energiabiztonság kulcsfontosságú eleme lehet a Bosch szerint. A cég új megoldásokat kíván elterjeszteni az energiabiztonság és a klímavédelem jegyében az iparban és a közlekedésben is.

A Bosch intenzíven dolgozik a hidrogénalapú gazdaság kialakításán, a fenntartható technológiák ipari méretű gyártásában szerzett tapasztalataival aktívan támogatja az alternatív energiákra történő átállást – jelezte közleményében a vállalat, amely szerint

a hidrogén az ellátásbiztonság kulcsfontosságú eleme lesz.

A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogennel együttműködésben közös megoldást fejlesztett ki a hidrogén-töltőállomásokhoz, -tartályokhoz és -csővezetékekhez szükséges hidrogénsűrítési folyamatokhoz. A Bosch célja, hogy 2030-ra mintegy 4000 hidrogén-töltőállomáshoz tegye elérhetővé ezt a technológiát.

A közlekedés mellett az ipar globális energiaigénye is növekszik. A német technológiai vállalat szerint ezen a téren az egyik fő kihívást pedig a megújuló forrásokból származó energiaforrások ingadozása jelenti. A megoldásban sokat segíthetnek a telepített ún. szilárd-oxidos üzemanyagcellák. Ezeket decentralizált mikroerőműveknek tekinthetjük, melyeket rugalmasan, a tényleges energiafelhasználás helyszínén lehet üzembe helyezni, így a Bosch szerint ideális megoldást jelenthetnek az ipar hatékony energiaellátására. Már ötvennél is több telepített üzemanyagcella üzemel különböző ipari helyszíneken, a sorozatgyártás beindítását 2024-re tervezi a vállalat.

A német cég a jövőben nemcsak a hidrogén sűrítésének és elektromos árammá alakításának technológiáját kínálja, hanem magában a hidrogén előállításában is részt kíván venni.

Ezért az évtized végéig a vállalat nagyságrendileg 500 millió eurót fordít az elektrolizáló berendezések részegységeinek fejlesztésére. Ezek a berendezések az elektrolízis során az elektromos energia segítségével a vizet hidrogénre és oxigénre bontják. Ha a felhasznált elektromos áram megújuló energiaforrásból származik, akkor az úgynevezett „zöldhidrogén” előállításáról beszélünk.

Akár kétszáz busz is járhatna egy éven át a Mol által indított zöldhidrogén-termelésből

Felkapott kifejezése lett mára a zöld hidrogén, amely egyre inkább az alacsony széndioxid-lábnyomú gazdaság kulcselemévé válik. Alapanyagként, az energiarendszer átalakításában, illetve a karbonsemleges mobilitás üzemanyagaként is megkerülhetetlen lehet az elkövetkező évtizedekben.

A Bosch saját németországi, homburgi gyárában már működik egy olyan úgynevezett hidrogénciklus, amelyet reményei szerint a jövő gyáraiban használnak majd. A hidrogénciklus során megújuló forrásokból származó energia felhasználásával, az elektrolizáló berendezés segítségével zöldhidrogént állítanak elő. A zöldhidrogént a gyártási folyamatokhoz használják fel, illetve sűrített hidrogént tankolnak az üzemanyagcellás járművekbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.