Iparági értesülések szerint már a napokban elkezdheti a Samsung a 3 nm-es chipek tömeggyártását, méghozzá egy új technológiára váltva. Nagy riválisa, a TSMC jóval óvatosabb nála.
Minél több tranzisztort tudnak elhelyezni a chipen, az annál erősebb és energiahatékonyabb lesz. Az 5 nm, 4 nm, 3 nm elnevezés egy-egy újabb gyártási folyamatra utal, és minél kisebb ez a szám (azaz a használt folyamatcsomópont), annál több tranzisztor fér el egy adott méretű chipen. Napjainkban az 5 nm-es gyártástechnológia az elterjedt, de persze a chipgyártók folyamatosan próbálják lejjebb vinni ezt a számot.
Jelenleg két nagy vállalat képes élvonalbeli chipeket legyártani, a TSMC és a Samsung Foundry. Nagy is a harc közöttük a harmadik felek számára történő gyártásért. A tajvani gyártó a legtöbb mérőszámban az első helyen áll, és az ügyfelei között olyan nagy nevek szerepelnek, mint az Apple, a MediaTek, az Nvidia vagy a Qualcomm. Azonban – írja az Extreme Tech egy koreai hírügynökségre hivatkozva – úgy tűnik, a Samsung komoly előnyre tehet szert azzal, hogy belevág a 3 nm-es chipek tömeggyártásába. A TSMC esetében ezt az év vége felé, az Intelnél pedig valamikor 2023-ban valószínűsítik.
Fontos bejelentést tett a világ legnagyobb chipgyártója: jön a 2 nm
Az Apple-nek feljebb (teljesítményben, energiahatékonyságban), a TSMC-nek lejjebb (nm-ekben): a tajvani cég bejelentette a 2 nm-es chipgyártás hivatalos ütemezését.
A tömeggyártás során a Samsung technológiát is vált, és a jól ismert FinFET eljárásról (amelynek egyre nagyobb kihívást jelentenek az egyre kisebb folyamatcsomópontok) áttér a Gate-All-Around (GAA) tranzisztor-struktúrára. Az idézett jelentés szerint a technológia váltás 45 százalékkal csökkenti a chipek területét, ami 30 százalékos teljesítménynövekedést tesz lehetővé, miközben 50 százalékkal csökkenti az energia-fogyasztást. Ez így remekül hangzik, azonban van egy pici bökkenő. A Samsung állítólag csak 10-20 százalékos hozamot ért el, ami azt jelenti, hogy a 3 nm-es chipek túlnyomó többsége nem ment át a minőségellenőrzésen, bár ez nem meglepő egy új technológiánál. Viszont ha a Samsung Foundry tényleg bejelenti a nagy volumenű gyártás (HVM) megkezdését, az azt jelentheti, hogy sikerült javítani a hozamon.
Persze az, hogy a Samsung elsőként kezdi meg a tömeggyártást, még nem jelenti azt, hogy felülmúlja majd a versenytársakat. Egyes elemzők úgy vélik, hogy az ügyfelek esetleg nem akarnak az elsők között lenni egy olyan vadonatúj, radikális változásnál, mint a GAA tranzisztorok, ehelyett inkább ragaszkodnak a TSMC „régi”, FinFET-es 3 nm-es technológiájához.
Mivel a Samsung Foundry chipeket gyárt, amelyeket az ügyfeleinek saját termékeikbe kell integrálniuk, eltart egy kis ideig, mire a tényleges 3 nm-es termékek kereskedelmi forgalomba kerülnek. Ennek ellenére izgalmas látni, hogy egy Samsung méretű vállalat végre először lép túl a FinFeten. Az idézett jelentés arra is kitér, hogy a Samsung a 2 nm-es folyamat fejlesztésének korai szakaszában jár, azonban az ilyen chipekre csak 2025 körül számíthatunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.