Parányi és vízálló Sonos új okoshangszórója. Sőt a wifis digitális asszisztensek révén akár még beszélgethetünk is vele. Kipróbáltuk, hogy milyen a Roam.
A Sonos sokáig csak és kizárólag az otthoni hangszórók piacán képviseltette magát, aztán 2019 őszén előrukkolt első hordozható termékével, az általunk is alaposan letesztelt Move-val. Utóbbit gyorsan megszerettük a remek hangminősége és széles körű szolgáltatásai miatt, azonban 24x16x12 centiméteres mérete és 3 kilogrammos tömege révén a Move-ot inkább csak a kertbe vittük ki szívesen, kirándulásokra nem igazán.
Az amerikai gyártó hallgatott a vásárlói visszajelzésekre, és a Roam "személyében" kijött egy olyan apró okoshangszóróval, mely mérete és tömege révén akár még a kisebb hátizsákokban, vagy ne adj Isten akár egy méretesebb zsebben is elfér. Kipróbáltuk, hogy hogyan muzsikál a gyakorlatban az új jövevény, mely nagyobb társaihoz hasonlóan kiválóan integrálható a már meglévő Sonos rendszerünkbe.
Nem nagy, nem nehéz
A fehér és fekete színekben készülő Sonos Roam 16,8 centiméter hosszú, és a leginkább a Toblerone csokikéhoz hasonló háromszög profiljának oldalai alig 6 centiméteresek. Sejtettük, hogy a Roam kicsi lesz, de nem gondoltuk, hogy ennyire, és a kidobozolást követően emiatt elég gyorsan letettünk arról, hogy ekkora méretből értelmezhető hangminőséget és hangerőt fogunk kapni.
Rosszul tettük, ugyanis a beüzemelést követően gyorsan kiderült, hogy a Roam a méretét meghazudtolóan élettel teli hangzású és a hangerejével sincsenek problémák. Persze nem vele fogjuk a legkomolyabb házibulit tartani a kertben, arra sokkal jobb választás a Move, azonban a méretéhez képest tényleg nagyon szépen szól az apró Sonos, melyben két H-osztályú erősítő, egy magashangsugárzó és egy közép/mély hangszóró található.
A közvetlen riválisai – még ha csak nem is okoshangszórókról, hanem egyszerű Bluetooth hangszórókról beszélünk – általában 6-8 centiméterrel hosszabbak, vaskosabbak és legalább kétszer nehezebbek. A 430 grammos tömeg miatt a Roam csak minimálisan húzza le a táskánkat, viszont, ha látványos (bazári) fényeffektekre, LED-es villogókra vágyunk, akkor bizony rossz helyen keresgélünk.
A hivatalos IP67-es minősítésnek köszönhetően nem kell attól tartanunk, hogy a szakadó esőben véletlenül kint felejtett hangszóró tönkre fog menni. Sőt, akkor sincs baj, ha a kád széléről beleesik a vízbe: a remekül szigetelt technika elvisel egy akár 1 méter mélységben 30 percig történő kiadós áztatást is.
Miket tud?
A vízszintes és függőleges orientáció mellett is használható, illetve a kisebb leejtéseket is elviselő Roam alaphelyzetben monó hangzású, de adott a lehetőség, hogy két készülék révén egy mini sztereó hangrendszert alakítsunk ki.
A hosszúkás bekapcsológombot hátul rejtették el és ugyanitt keresendő a szabványos USB-C aljzat is, melyen keresztül megoldható az integrált akkumulátor töltése, arra viszont egyes riválisoktól eltérően nincs mód, hogy például a mobilunkra rátöltsünk egy kicsit a hangfalról. A vezeték nélküli töltésnek nincs akadálya, a wireless töltő feláras tétel, de elvileg bármilyen Qi kompatibilis töltővel megoldható a töltés.
A 18 Wh-s akkumulátor a gyártó 10 órás lejátszási időt biztosít 50 százalékos hangerős és folyamatos wifi adatátvitel mellett, amit ha nem is tudtunk hozni a gyakorlatban, de elég jól megközelítettük. A méretesebb és nehezebb riválisokban ennél akár kétszer nagyobb akkumulátor is lehet, ami hosszabb üzemidővel kecsegtet, de persze a hordozhatóság rovására.
Az oldalt elhelyezett kezelőszervek a Move-tól eltérően nem érintés-, hanem nyomásérzékenyek, ami ellen semmi kifogásunk, a véletlen megnyomások esélye minimális. A gombok révén állítható a hangerő, illetve szabályozható a lejátszás, valamint ki/bekapcsolható a mikrofon.
Mitől okos?
Amikor az otthonunktól távol vagyunk, akkor a Roam egy egyszerű Bluetooth hangfal, melyre pillanatok alatt átjátszhatók a mobilunkon lévő zenék. Amint hazaérünk, a készülék felcsatlakozik az otthoni wifi hálózatra és okoshangszóróvá avanzsál.
Ez annyit tesz, hogy a telefonunkon futó Sonos alkalmazásból (Android, iOS) elérhető az összes beállítása, csakúgy, mint a többi Sonos terméké. És az amerikai gyártó talán ebben a legerősebb: a hangfalak nem magányos eszközök, hanem kapcsolatban vannak egymással és komplett rendszerként tekinthetünk rájuk. Nincs akadálya annak, hogy a hálószobában elindított zenelejátszás a konyhában tovább folytatódjon, vagy hogy például ugyanaz a muzsika szóljon az otthonunk összes hangszóróján.
A Bluetooth 5.0-ával és kétsávos ac wifivel felvértezett Roam Apple Airplay 2 kompatibilis, szólhat rajta a Sonos Radio és lényegében bármelyik streaming szolgáltató kínálata elérhető a segítségével. Az okostelefonos appban többek közt háromsávos hangszínszabályzót is találunk, melynek révén személyre lehet szabni a hangzásvilágot.
A beépített mikrofon segítségével elérhető az Amazon Alexa és a Google Asszisztens szolgáltatás, vagyis akár egyszerűen szóban megkérdezhetjük a hangfaltól, hogy milyen lesz holnap az időjárás, vagy adott esetben az okosotthon világításunk is vezérelhető ily módon.
A mikrofon lehetővé teszi a komolyabb Sonos termékekről ismerős Trueplay funkció használatát. Ennek lényege, hogy a hangfal a visszaverődő hangoknak megfelelően az aktuális környezeti viszonyoknak megfelelően finomhangolja a hangzását. Említést érdemel továbbá a Sound Swap, melynek révén egyszerű gombnyomásra, az alkalmazásban történő kutakodás nélkül a legközelebbi másik Sonos hangfalra lőhető át az éppen hallgatott zene.
A mikrofon bármikor kikapcsolható, illetve a gyártó azokra is gondol, akik egyáltalán nem tartanak igényt rá, illetve az erre épülő digitális asszisztens funkciókra, Trueplayre, valamint Sound Swapre. Számukra készült a Roam SL (Speechless), mely kicsit olcsóbb a normál társánál.
Konklúzió, árak
+: kicsi, könnyű, vízálló, egyszerűen kezelhető, meglévő rendszerbe könnyen integrálható. –: nem olcsó, nincs powerbank funkció, a mikrofon nélküli változat nem sokkal olcsóbb. |
Ha túl nagy, nehéz és drága a 145 ezer forintos Sonos Move, akkor a 71 ezer forintos Sonos Roamot nekünk találták ki. Az apró és könnyű újdonság egyszerűen hordozható, méretéhez képest remekül szól, teljesen vízálló és ugyanúgy az otthoni Sonos rendszerünk részévé tehető, mint a gyártó többi terméke.
A mikrofon nélküli Roam SL 65 ezer forintba kerül – szerintünk nem igazán éri meg 6 ezer forintot spórolni, mert ily módon néhány, adott esetben hasznos funkciót elbukunk.
A hasonló hangfalak közül kiemelnénk a 45 ezer forint magasságában jegyzett Sony SRS-XB33-at és a 60 ezer forintos JBL Charge 5-öt, melyek azonban nagyobbak és nehezebbek a Sonos Roamnál és hiányzik belőlük a smart funkcionalitás.