A Nap most igen aktív ciklusában van.
Az Európai Űrügynökség (ESA) CACTus (Computer Aided CME Tracking) nevű szoftvere egy erőteljes napkitörést regisztrált vasárnap. Ennek forrása egyelőre nem ismert, így nem tudni, hogy az esemény a napfoltok mely régiójában történt. Csakhogy – hívták fel rá a figyelmet a szakemberek – ezek között olyan is van,
amelyik a Föld felé néz.
Az Interesting Engineering szerint a Nap felszínén több mint érdekes aktivitás volt tapasztalható a napokban. Megjelent például egy napfolt, az AR3038, ami rövid idő alatt óriásira nőtt. Később pedig akkora lett, hogy a Föld ma már háromszor is elférne benne. A csillagászok úgy vélték, hogy a folt idővel napkitöréseket fog eredményezni, így többen a mostani eseményt is ehhez kötötték. Utóbb azonban kiderült, hogy az AR3038-nak nincs köze hozzá.
Az IE szerint a napkitörés miatt úgynevezett koronakidobódás (coronal mass ejection, CME) következett be. A kidobódásokat rádiókitörések kísérhetik, amik megzavarhatják a rádiós kommunikációt, a radarok működését, és az elektromos energiahálózatot. Ha pedig a Föld a kidobott anyag útjába esik, a földi magnetoszférának ütközve mágneses vihart okozhat – olvasható a Wikipédián.
A szakértők szerint a CME-knek általában napokba telhet elérni a Földet. A számítások alapján a napfelszínen észlelt vasárnapi kitörés eredménye ma, azaz június 29-én kerülhet a bolygó közelébe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.