A veszélyeztetett emberek közül 580 millió naponta kevesebb mint 2000 forintból él.
A Föld lakosságának csaknem egynegyedét fenyegeti súlyos árvíz, főleg a szegény országokban – állítja egy kutatás, amely a Nature Communications tudományos folyóiratban jelent meg kedden. A kutatás szerint 1,81 milliárd ember – a világnépesség 23 százaléka – van kitéve 15 centiméteresnél nagyobb árvíz veszélyének legalább egyszer egy évszázadban. A veszélyeztetett emberek közül 580 millió napi kevesebb mint 5,50 dollárból, vagyis nagyjából 2000 forintból él.
Az áradás fenyegetésének kitett emberek közül 1,24 milliárd Kelet- és Dél-Ázsiában él, főleg Kínában és Indiában. A veszélyeztetettek csaknem 90 százaléka szegény vagy közepes jövedelmű országok lakosa.
Egy ismert légköri jelenség valamiért három egymást követő évben is itt marad velünk
A kutatók szerint mindennek a klímaváltozáshoz lesz köze. A La Nina miatt Kelet-Ausztráliában áradások, az Egyesült Államokban és Kelet-Afrikában pedig súlyosabb aszályok alakultak ki.
Ez az első globális vizsgálata az árvízveszélynek való kitettség és a szegénység közti összefüggésnek – emelte ki Thomas McDermott, a Galway-i Ír Nemzeti Egyetem tudósa a kutatáshoz fűzött kommentárjában.
A szerzők a folyók, tengerek és esőzések okozta áradások kockázatbecslését vetették össze a Világbank adataival a lakosságról és a szegénységről. A kutatás szerint a világ hazai össztermékének 12 százalékát (9,8 billió dollárt) állítják elő az árvízveszélyes területeken a 2020-as termelési adatokat figyelembe véve.
Ahol már arat a klímahalál: példátlan, kiszámíthatatlan esőzések miatt tucatnyian halnak meg Indiában
A tudósok szerint az éghajlatváltozás is szerepet játszik a kiszámíthatatlan és korai esőzésekben, amelyek halálos áldozatokkal járó példátlan áradásokat okoztak Bangladesben és India északkeleti részén.
A korábbi hasonló kutatások földrajzilag körülhatároltak voltak vagy csak az árvízveszély egy-egy formáját vették figyelembe, alábecsülve a súlyos árvíz kockázatának kitett emberek számát a világban – állítják a szerzők, akik szerint a klímaváltozás és a kockázatos urbanizációs modellek tovább növelik az áradások veszélyét az elkövetkező években.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.