A Strilingi Egyetem kutatói szerint a szennyvíztelepekről egészen a standokig eljuthatnak azok a vírusok, amelyek a mikroműanyagokba kapaszkodnak.
A veszélyesnek tartott vírusok akár három napon át is képesek életben maradni az édesvízben a bennük található műanyagszennyezés miatt – mutat rá egy friss kutatási eredmény. Az Environmental Pollutionben közölt publikáció szerint a hasmenést és gyomorbántalmakat okozó vírusokkal, mint például a rotavírussal kapcsolatban azt találták, hogy azok hozzátapadhatnak az 5 mm-nél kisebb műanyagdarabokhoz, így túlélve pedig továbbra is fertőzőképesek, az egészségre veszélyesek maradnak.
A Stirlingi Egyetem kutatója, Richard Quilliam szerint a vírusok három napon át, de akár hosszabb ideig is életben maradhatnak. A szakember hozzátette: az eddigi kutatásokat steril környezetben végezték el, így ez az első olyan eredmény, ami azt mutatja meg, miként viselkednek a vírusok a természetben – írja a The Guardian.
Quilliam hozzátette: a három nap elég ahhoz, hogy a kórokozók a szennyvíztisztítóból eljussanak a nyilvános fürdőhelyekre. A fő probléma az, hogy a telepek nem tudják kiszűrni a mikroműanyagokat, így azoknak szabad az útjuk a folyók, tengerek felé. Mivel a műanyagdarabkák rendkívül kicsik, így azokat könnyen lenyelheti az ember a vízben, ezzel pedig már meg is fertőzi magát.
Megcsinálták a robothalat, ami képes összeszedni a mikroműanyagot
Évente több millió tonna műanyag kerül a tengerekbe, amelyekről 5 milliméternél kisebb darabokban válik le a mikroműanyag. A szennyezés begyűjtésére új megoldást találtak ki Kínában.
A kutatók kétféle vírust vizsgáltak: az egyiknek van egy saját védőburka – például az infulenzavírus –, a másiknak pedig nincs – ilyen a rotavírus. Míg előbbiek elpusztultak, utóbbiak képesek voltak a túlélésre.
A szakemberek a jövőben azt is szeretnék megnézni, hogy a vírusok meddig maradhatnak fertőzőképesek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.