Tech hvg.hu 2022. június. 25. 17:03

Így tervezik a kórházakat már Magyarországon is: robotrendszer számítja ki, merre mennek majd az orvosok

Automatizált robotrendszerekkel, a páciensek és a dolgozók mozgásának előzetes szimulációjával és a gazdaságos üzemeltetést szolgáló energetikai megoldásokkal segíti a hatékony betegellátást az egészségügyi intézmények következő generációja. Ezeket az orvosokkal szoros együttműködésben tervezik meg az építészek. Már Magyarországon is több ilyen projekt van folyamatban – tájékoztatta a hvg.hu-t az új szemléletet meghonosításán dolgozó Paulinyi & Partners építésziroda.

Nemzetközi tapasztalatok igazolják, hogy az egészségügyi ellátás fejlesztéséhez a meglévő kórházak felújítása, illetve új állami és magánintézmények létesítése során elengedhetetlen egy olyan új szemlélet érvényesítése, amely az orvosok és a betegek igényeit, illetve a hosszú távon is fenntartható üzemeltetés szempontjait állítja középpontba. Ennek érdekében már a projekt kezdetétől részt kell venni az építészek mellett a létesítmények leendő felhasználóinak is az új egészségügyi intézmények tervezésének folyamatában – áll a trendet ismertető építésziroda közleményében.

Az építészek a leendő intézményben mozgó betegek, egészségügyi dolgozók és anyagok útvonalának szimulálásával, ezekhez igazítva tervezik meg a jövő kórházait. Hasonlóképp optimalizálható a fekvőbeteg-, az intenzívterápiás-, és a sürgősségi osztály, valamint a műtők helyének kijelölése az épületben. Az ellátás így gyorsabb, gördülékenyebb lesz, ami bizonyos esetekben akár életeket is menthet.

Ennek érdekében kiemelten fontos, hogy a betegek, az orvosok, illetve az ellátáshoz szükséges anyagok a lehető leggyorsabban és a legrövidebb úton, egyben a fertőzésveszélyt kizárva juthassanak el a rendeltetési helyükre. Ezt a célt szolgálva a tervezés során

a kritikus útvonalak hosszát automatizáltan kiszámító robotrendszerek ellenőrzik, illetve ezzel a megoldással a különböző útvonalopciók is könnyedén összehasonlíthatóvá válnak. Az ágyak, az ételszállító kocsik leendő útvonalait szintén egy automatizált, beépített modullal vizsgálják, amely még a tervezés során előre jelzi, ha az útvonal bármely pontján problémába ütközne ezek mozgatása.

Nem elhanyagolható szempont a barátságos, kellemes, biofíliával ellátott belső környezet kialakítása sem, ami igazoltan alkalmas a gyógyulás folyamatának támogatására. A mások mellett a Budai Egészségközpontot is tervező építésziroda magyarázata szerint ezt szolgálják a megfelelő belsőépítészeti megoldások mellett a belső, növényzettel telepített udvarok és a természetes bevilágítás optimalizálása is.

Az új tervezői szemlélet szerint hasonlóképpen fontos funkciót képvisel a betegek tájékozódásának támogatása. Mivel az emberek általában kicsit félve, bátortalanul lépnek be egy kórházba, a legkorszerűbb intézmények tervezése során kiemelt figyelmet fordítanak az infokommunikációs felületek kialakítására, amelyeknek köszönhetően a beteg nem érzi elveszve magát. A hagyományos és digitális útbaigazító táblák és kijelzők megfelelő, az esélyegyenlőségi szempontokat is érvényesítő elhelyezése az első lépés a páciensek komfortérzetének megteremtéséhez vezető úton.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?