Tech hvg.hu 2022. június. 20. 19:03

Van egy csillag 86 fényévre a Földtől, ami mindent elpusztít maga körül

A G238-44 jelű fehér törpéhez hasonló viselkedést még sosem láttak a tudósok.

A csillagászoknak most először sikerült megfigyelniük egy olyan fehér törpét, ami aszteroidákat és üstökösöket is magába szippant. A Földtől 86 fényévre lévő G238-44 viselkedése arra utal, hogy az égitest nemcsak a belső, de a külső csillagrendszerét is elpusztítja.

Ted Johnson, az amerikai Kaliforniai Egyetem csillagásza szerint soha nem láttak még ilyen viselkedést egyetlen csillag esetében sem. A G238-44 tanulmányozásától most azt várják, általa megérthetjük azokat a csillagrendszereket is, amelyek még „érintetlenek”.

A kutatócsoport az Amerikai Csillagászati Társaság 240. találkozóján számolt be az eredményekről – írja az IFLScience.

A Dying Star Is Taking Its Whole Star System With It

For the first time, astronomers have observed a white dwarf that is snacking on asteroids and comets suggesting that this object, located 86 light-years from Earth, is messing up its inner and also its outer star system.

A Naphoz hasonló csillagok élete viszonylag egyszerű: ha elfogy a hidrogén, először vörös óriássá válnak, bekebelezve a legközelebbi bolygókat, majd miután az égitest kifogy a héliumból, fehér törpévé zsugorodik. Ekkor már csak a hőenergia miatt van fénye, fúzió nem történik benne.

A kutatók azt találták, hogy a G238-44 légkörében számos elem, például nitrogén, oxigén, magnézium, szilícium és vas is van. Ezek egy része a formálódó bolygókon és az aszteroidákon gyakori, egy részük pedig az üstökösökön.

Az egyik legveszélyesebbnek tartott aszteroida minden korábbinál közelebb jön a Földhöz

Az Apophis nevű űrsziklát hosszú ideje figyelik a csillagászok, és nem véletlenül. 2029-ben pedig még közelebb lesz, mint eddig valaha.

A szakemberek az adatok alapján úgy vélik, a fehér törpe egyszerre nyeli el a Merkúrhoz hasonló anyagot, valamint az üstökösöket. Jelenleg ugyanis nincs olyan ismert objektum, ami minden típusú elemet tartalmazna.

Ha a mi Napunk viselkedne így, az azt jelentené, hogy a bolygók maradványai és az aszteroidák mellett a Kuiper-övből is falatozna.

A kutatók ezek alapján úgy vélik, a jéggé fagyott anyagok sokkal gyakoriabbak lehetnek, mint eddig gondoltuk, ami azért fontos, mert ezek szállítják a vizet az olyan bolygókra, mint például a Föld.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.