A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézete (NKE ITKI) még 2021 novemberében mérte fel a magyar társadalom okostelefon-függőségét. Az egyetem közlése szerint a telefonos adatfelvétellel történő kutatás reprezentatív a magyar lakosságra kor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint egyaránt.
A felmérés alapján egyértelműen kiderül: nagyon sokan tartják magukat okostelefon-függőnek. A teljes lakosság körében ez az eredmény 4,3 százalék, ami majdnem félmillió embert jelent. Emellett a lakosság csaknem ötöde, 20,6 százaléka gondolja azt, hogy inkább függő, mint nem.
Különösen magas az okostelefon-függőség a 30–39 éves korosztály esetében, hiszen e korcsoporton belül a válaszadók mintegy 40 százaléka tartja magát függőnek okoskészülékétől.
Az eredmények szerint az autóvezetők közül forgalmi dugóban, illetve piros lámpánál minden hetedik (16,8 százalék) rendszeresen nyúl a mobiltelefonjához, akár üzenetek vagy hírek olvasása végett. Ezen a téren is a 30–39 éves korosztály az aktívabb. A 30 év alatti korosztályból minden ötödik (21,3 százalék), míg a 30–39 éves korosztályból több mint minden negyedik (27,1 százalék) tesz hasonlóképpen ilyen helyzetekben.
A felmérésből az is kiderült, a válaszadók harmada filmnézés vagy családi ebéd közben sem tudja megállni, hogy ne ellenőrizze üzeneteit vagy ne olvassa el a híreket. Érdekesség, hogy a válaszok alapján mind a beszélgetések, mind a filmnézés közben a nők nyúlnak inkább a telefonjukhoz.
A felmérés szerint a munka és a szabadidő rétegeinek összefonódását jól mutatja az, hogy tízből négy ember érzi valamilyen okból kényszernek, hogy ha munkahelyi levele érkezett, azokra munkaidőn kívül is válaszoljon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.