A NASA már két évtizeddel korábban is felvetette egy ilyen berendezés építését, ám abból semmi nem lett.
A klímaváltozás miatt az egyes országok olyan új megoldásokon törik a fejüket, amik alternatív energiaforrásokat jelenthetnének. E projektek között néhány meghökkentő is akad: Kína például az űrben telepítene napelemes erőművet.
A Sky News szerint az ötletet olyannyira komolyan gondolja a kommunista ország, hogy az egész programot két évvel előrébb hozták. Persze így is sokat kell még várni: leghamarabb 2028-ban indulhat útnak egy olyan műhold, ami az erőműből származó energia továbbítását vizsgálná. A fejlesztések célja ugyanis ez: a kitermelt energia „átszállítása” a Földre.
Az ötlet mögötti technikai kérdéseket a South China Morning Post (SCMP) válaszolta meg. Cikkük szerint a műhold a napenergiát mikrohullámokká vagy lézerekké alakítaná, amiket ezután különböző (földi) célpontokra irányítva lehetne befogni. Ehhez természetesen előre telepített berendezésekre is szükség lesz.
A témában íródott tanulmány szerzője, Dong Shiwei professzor szerint jelentős mérnöki kihívásokkal kell megküzdeni, hogy egy ilyen erőmű biztonságosan és hatékonyan üzemelhessen. A mikrohullámok jelentős távolságokra történő irányításához ugyanis hatalmas antennákra lenne szükség. Emellett arra is megoldást kell találni, hogy miként lehet áthidalni a napszél és a többi műhold mozgásából eredő jelzavarást.
A terv szerint az erőmű négy szakaszban épülne meg, és 2035-től működhetne üzemszerűen. A tesztállomás (vagyis az energiaátvitelhez használt eszköz) a tervek szerint 10 kilowattos teljesítményű lenne, míg az erőmű maga már 10 megawattot tudna szétosztani.
Ahogy a Sky News rámutatott: az űrben most is kering egy nagyméretű létesítmény, a Nemzetközi Űrállomás (ISS), amit több mint egy évtizedet alatt építettek fel. Innen nézve az erőműves projekt nem is tűnik olyan lehetetlen vállalkozásnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.