A holland QuTech csapata úgy véli, hogy létrehozta a kvantuminternet – azaz egy nagyon biztonságos és nagyon gyors új generációs hálózat – egyik alapvető építőelemét.
Holland kutatók olyan, szupergyors hálózatot kívánnak építeni, amin az adatok és információk rendkívül biztonságos körülmények között vándorolhatnának. Ennek tudományos megnevezése – a kvantumszámítógépeket is összekötni képes – kvantuminternet, mely az általunk ismert információtovábbítás (sokkal) fejlettebb változata.
A Delfti Műszaki Egyetem és a TNO (Netherlands Organisation for Applied Scientific Research) kutatóintézet most ezen a téren valósított meg valamit, ami elmondásuk szerint közelebb vihet minket a valódi kvantuminternethez – számolt be róla az Interesting Engineering.
A kvantumhálózat működtetéséhez bonyolult technológiai akadályokat kell áthidalni. A hollandok kvantumprocesszorokat telepítettek, hogy a hálózat csomópontjai létrejöhessenek, és hogy az információátvitel egyáltalán megvalósulhasson. A csomópontokhoz használt processzorokat Alice-nek, Charlie-nak és Bobnak nevezték el.
Az, hogy az információátvitel megvalósult, a kutatók szerint nem újdonság, hiszen ilyesmire korábban is sor került. Most azonban egy újfajta eljárást vettek alapul, ami úgy vélik, hogy jó alapot jelenthet egy majdani, valódi kvantuminternet kiépítéséhez. A munkát végző holland QuTech csapata úgy véli, ezzel sikerült létrehozni a kvantuminternet egyik alapvető építőelemét.
„Most már kis kvantumhálózatokat építünk a laboratóriumban”
– fogalmazott az eredményekkel kapcsolatban Ronald Hanson, a QuTech csapatát felügyelő fizikus.
Az eljárás fontos eszköze az úgynevezett kvantum-teleportálás, mely az elküldött információk két pont közti utaztatását jelenti – de lényegesen gyorsabban. Amerikai kutatók egyébként néhány éve már sikeres teleportálást hajtottak végre: úgy kapcsolták össze a részecskéket, hogy azok valójában a tér két távoli pontján helyezkedtek el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.