Egy új tanulmány szerint a magas épületekben, például felhőkarcolókban megtalálható felvonókat modern energiatárolókká lehetne alakítani.
Számítások alapján a következő években még tovább nő majd a villamosenergia iránti igény, ezért minden korábbinál nagyobb szükség lesz a megújuló, alternatív forrásokra. Az Ausztriában található Alkalmazott Rendszeranalízisek Nemzetközi Intézetének (IIASA) kutatói úgy vélik, képesek lennénk áthidalni ezt a problémát, és van is rá egy ötletük: a felhőkarcolók liftjei.
Ahogy a New Atlas is bemutatta, a rendszer alapját az úgynevezett gravitációs energiatárolás jelenti. Ennek lényege, hogy ha a test magasabb helyre kerül, azzal a helyzeti energiája megnő. Ezáltal energiatárolás válik lehetővé, míg a test leeresztésével a tárolt energiából villamosenergia nyerhető. Ez alapján működnek például a szivattyús erőművek is, ahol a test szerepét a víz tölti be.
A bécsi kutatók azonban nem a víz lezúdításával, hanem nagyobb tartályok emelésével és ejtésével – vagyis továbbra is nagy tömegű testek mozgatásával – érnének el hasonló eredményt. Ez esetben viszont nem egy erőmű vagy szivattyú végezné a munka oroszlánrészét, hanem a már fentebb említett liftek. Azért is, mert ezekből rengeteg van (a számítások szerint világszerte mintegy 18 milliót üzemeltetnek), egy meglévő infrastruktúra bővítése pedig nem akkora beruházás, mint egy teljesen új rendszer kiépítése.
A LEST (Lift Energy Storage Technology) nevű módszer gyakorlatban való ellenőrzésére azonban még biztosan várni kell. Ki kell találni ugyanis, hogy az energiatároláshoz szükséges testeket (vagyis konkrétan a súlyokat) pontosan hol lehetne elhelyezni, és miként lehetne őket a felvonókhoz mozgatni. Bár sok felhőkarcolóban akadnak üres irodák/lakások, ezek bérlése költséges. Az is kérdéses, hogy az egyes liftek mekkora teherbírással rendelkeznek, és mikor vannak üresjáratban. A módszer ugyanis eleve akkor lenne kihasználható, ha a liftben senki és semmi nem tartózkodna. A szakértők mindenesetre úgy vélik, hogy az ötlet megvalósítható, egy magasépületben kialakított új hálózat pedig éppen a legelőnyösebb:
az ilyeneket ugyanis pont olyan területeken találni, ahol a villamosenergia iránti igény is nagy.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.