Tech hvg.hu 2022. május. 26. 11:03

Gimis diákok a Nemzetközi Űrállomásról vizsgálták a Föld mágneses mezejét

Az Európai Űrügynökség és a Raspberry Pi Alapítvány közösen hirdetett versenyt középiskolások számára, hogy új, innovatív ötleteket valósítsanak meg. Hárman egy kivételesen érdekes projekttel álltak elő.

Három portugál középiskolás, Lourenço Faria, Bernardo Alves és Miguel Cymbron egy Raspberry Pi számítógép segítségével a Föld mágneses mezejét vizsgálta a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) – számolt be róla az Interesting Engineering.

A művelethez használt eszközöket a diákok építették. A berendezés egy magnetométert, egy giroszkópot, egy gyorsulásmérőt, valamint hőmérséklet-, nyomás- és páratartalom-érzékelőket tartalmazott. A földi mágneses mező több tízezer kilométerre terjed ki a világűrbe. Ezt magnetoszférának nevezzük.

Úgy tűnik, helyet cserélnek a Föld mágneses pólusai, és ebből nagyobb baj lehet, mint gondolná

A térség katonai kormányzója szerint több város is tüzérségi tűz, vagy légitámadás alatt áll, Szergej Lavrov szerint, ha a Nyugat felajánlaná az együttműködés valamilyen formáját, akkor majd az oroszok eldöntik, hogy kérnek-e egyáltalán belőle.

Kanadai, amerikai és európai kutatók 2018-ban egy innovatív módszert dolgoztak ki a Föld mágneses terének távoli mérésére. A diákok ötlete is ezen alapult. A projekt egy középiskolai verseny keretében született, amit az Európai Űrügynökség (ESA) és a Raspberry Pi Alapítvány közösen hirdetett meg.

A diákok gyűjtött adatokat összehasonlították a Nemzetközi Geomágneses Referencia Mező (IGRF) adataival. Az IGRF műholdak segítségével vizsgálja a földi mágneses mezőt, az így begyűjtött információkat pedig ötévente frissítik. A diákok tehát összehasonlították a 2021 áprilisában végzett méréseiket a legfrissebb, 2020-as IGRF-adatokkal. Azt vették észre, hogy saját méréseik kissé eltérő eredményűek, a különbséget azonban az űrállomáson belüli statikus mágneses mezőnek tulajdonították.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.