Az első 24–48 óra kritikus fontosságú az elrabolt gyerekek utáni kutatás során. Számos országban komoly segítséget jelent ebben az Amber alert (borostyán riasztás), azonban most pont emiatt perelnék be az Apple-t.
Az Amber alert (amber vagy borostyán riasztás) egy még 1996-ban elrabolt és már csak holtan elkerült kislányról (Amber Hagerman) kapta a nevét. A lényege, hogy amikor vélhetően gyerekrablás történik és teljesül néhány előre meghatározott feltétel, akkor az Amber rendszerben kiadnak egy riasztást, amit azonnal átvesznek a különféle médiumok, a nagy internetes oldalak, a Google, a Bing, a Facebook, sőt ha valakinek a környékéről tűnik el egy gyerek, akkor még a telefonjára is riasztás érkezik. (Magyarországon nem működik ilyen rendszer.)
Vitathatatlanul hasznos funkcióról van szó, azonban egy texasi család esetében balul sült el a dolog, és most éppen emiatt perelnék be az Apple-t. Az Apple Insider beszámolója szerint a család 12 éves fia éppen a Netflixet nézte az iPhone-ján és AirPods fülesével hallgatta a hangot. Váratlanul és óriási hangerővel megszólalt egy „borostyán riasztás”, ami annyira hangos volt, hogy a fiú dobhártyája megrepedt. A bíróság elé kerülő panasz szerint a magas hang „széttépte” a fiú dobhártyáját, ráadásul a fülkagylója is megsérült, és maradandó halláskárosodást szenvedett el az egyik fülében. Mindez 2020-ban történt, viszont a gyerek azóta is szédüléstől, fülzúgástól, hányingertől szenved.
Egyéb felhasználói jelentések is megerősítik azt a tényt (például a Redditen), hogy az ilyen riasztások roppant hangosan jelennek meg az AirPodsokon, és előfordulhat, hogy a hangerejük messze felülmúlja a felhasználó által megtekintett tartalom hangerejét. A felperes ügyvédei olyan összegű kártérítést követelnek a fiúnak, amely visszatartana más technológiai vállalatokat attól, hogy a jövőben ilyen „visszaéléseket” kövessenek el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.