Tech hvg.hu 2022. május. 16. 08:59

Ilyen volt a hétfő hajnali holdfogyatkozás, ami itthonról is csodás látványt nyújtott

Május 16-án, hétfőn hajnalban teljes holdfogyatkozás kezdődött.

Teljes holdfogyatkozás volt megfigyelhető május 16-án, hétfőn hajnalban a horizonton. A jelenséget Magyarországról is látni lehetett. Az MTI fotósa Salgótarján közelében örökítette meg:

MTI/Komka Péter

A nemzetközi hírügynökségek által kiadott képek is igen látványosak. Az alábbiak Szkopjéban és Chilében készültek:

MTI/EPA/Georgi Licovszki
MTI/EPA/EFE/Alberto Valdes

De mi is az a teljes holdfogyatkozás? Ahogy az a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán is olvasható, a Nap, a Föld és a Hold alkotta rendszerben a fogyatkozások nem is olyan ritkák, mint hinnénk. Kevesen tudják, hogy napfogyatkozásból például több van, mint holdfogyatkozásból. Sajnos azonban ritkábban lehetünk tanúi ennek a különleges égi jelenségnek, mivel a Hold Földre vetített árnyéka jelentősen kisebb, ezért bolygónk felszínén csupán egy keskeny sávban figyelhető meg teljes mértékben. Nem csoda, hogy a napfogyatkozás népszerűbb, mert vitán felül sokkal látványosabb, ahogyan a Hold korongja eltakarja éltető csillagunkat, alkonyati félhomályba borítva a tájat.

A Hold fogyatkozása kevésbé drámai, ugyanakkor sokkal nagyobb területen észlelhető, a teljes holdfogyatkozás is szinte a fél világon, mivel a Föld árnyéka képes égi kísérőnket teljesen beborítani.

MTI/EPA/EFE/Alberto Valdes

És egy másik fontos kérdés: miért vöröses színű a Hold? Ma már tudjuk, hogy a Nap fénye nem csak egyetlen, homogén hullámhosszból áll. Prizmával könnyedén a szivárvány színeire bontható. A légkörön keresztül haladó fény is a fizika törvényeinek engedelmeskedik, színeire bomlik, akárcsak a prizma üvegén. A hosszabb hullámhosszú (vörös) sugarak kevésbé szóródnak a légkörben, ezért látjuk a naplementét is narancsvörös színben pompázni. Ugyanez a hullámhosszú fény folytatja útját a Föld gázburkán át a Hold felé, hogy felszínét ezekbe az árnyalatokba öltöztesse – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló bejegyzésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.