Tech hvg.hu 2022. május. 06. 13:03

Nukleáris meghajtású űrhajót fejleszt az Egyesült Államok, 2026-ban repülhet először

Újabb pályázatot írt ki a Darpa, ezúttal a nukleáris hajtómű tervezése és megépítése lesz a cél.

Újabb részéhez érkezett az amerikai védelmi minisztériumhoz tartozó fejlesztő részleg, a Darpa projektje, amelyben atommeghajtású űrhajót építene. A Draco (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) projekt bő egy évvel ezelőtt indult, most pedig újabb pályázatot írt ki a szervezet a megvalósításra.

A SpaceNews beszámolója szerint a program következő fázisában a nukláris hajtómű tervezése, fejlesztése, gyártása és összeszerelése lesz a cél. A Darpa pályázata nyílt, így valószínűleg nemcsak az első szakaszban kiválasztott cégek – General Atomics, Blue Origin és Lockheed Martin – lesznek a befutók. A terveket augusztus 5-ig várja a szervezet.

A Darpa célja, hogy 2026-ban már megtehessék az első repülést a nukleáris hajtóművel. A projekt harmadik fázisában a majdani rakétát és a hajtóművet kell összeépíteni, és teljesíteni az első orbitális repülést.

Nukleáris hajtóművet építene az űrhajókhoz az Egyesült Államok

Az amerikai védelmi minisztérium felgyorsítaná a nukleáris hajtóművek fejlesztését.

A Darpa célja, hogy minél gyorsabban lehessen megtenni a Föld és a Hold közötti távolságot. A számítások szerint egy ilyen hajtómű 2-5-ször hatékonyabb lehet, mint a mostani kémiai hajtóművek. A projektben a NASA is részt vesz annak reményében, hogy a jövőben a hosszabb űrutazásoknál is hasznát lehet majd venni egy ilyen egységnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés