Tech László Ferenc 2022. április. 30. 18:00

Lehet-e jó egy olcsó androidos telefon? Teszten a legújabb Nokia és Redmi készülékek

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Nem mindenkinek van pénze a legújabb csúcstelefonokra, de nem is mindenkinek van szüksége rájuk. Megnéztünk két új modellt az alsó-középkategóriából, mire is képesek. Összecsap egymással a Nokia G21 és a Redmi Note 11, és rápillantunk a Samsung jelentősen drágább hasonszőrű mobiljára is.

Aki egy minden hájjal megkent igazi csúcsmobilra szeretne lecsapni, annak mostanság 400-600 ezer forintot kell szánnia rá. Őrült összegek ezek, melyből akár már egy igen korrekt notebook is begyűjthető, így nem csoda, hogy sokan nem tudnak, vagy egyszerűen nem akarnak ennyi pénzt kiadni egy új mobilra.

Szerencsére azért 100 ezer forint alatt is bőven van élet az okostelefon-piacon, melyre két új bizonyíték is előkerült nemrég, a Nokia G21 és a Redmi Note 11. Lássuk, mire képesek ezek a remek ár/érték arányúnak ígérkező készülékek.

László Ferenc

Finn vs. kínai

Bár sokan már teljesen leírták a márkát, a szebb napokat is látott, viharos múltú Nokia bizony mind a mai napig képviselteti magát a mobilpiacon. Még pedig a 2016-ban alapított HMD Global révén, a finn központú cég rendelkezik a Nokia márka kizárólagos használati jogával.

A mostani Nokiák persze ugyanúgy Kínában készülnek, mint a Redmi telefonok. (És mint majdnem mindegyik másik.) A Xiaomi 2013-ban dobta piacra első elérhető árú Redmi mobilját, 2019 óta pedig már külön életet élő almárkaként tevékenykedik a Redmi.

László Ferenc

A Nokia kínálatából a 75 ezer forintos G21-et kértük el tesztre, és cikkünk írásakor lényegében forintra ugyanennyibe kerül a másik tesztkészülékünk, a Redmi Note 11. Tehát az ár egész biztosan nem játszik szerepet abban, hogy melyiket válasszuk a kettő közül.

A minőségérzet is nagyon hasonló. E tekintetben holtversenynek lehetünk tanúi: mindkét mobil teljesen műanyag borítású, az összeszerelési minőség korrekt, eltérés leginkább csak abban fedezhető fel, hogy míg a G21 hátlapja érdesített felületű, addig a Note 11 matt hátoldala selymes tapintású.

László Ferenc

Kijelző és környéke

A Nokia 6,5 colos panelje hajszálnyival nagyobb méretű és kicsit vastagabbak a kávái. A finn márka újdonságának kijelzője egy letűnt kort képvisel, ugyanis az IPS LCD technológiájú panel mindössze 1600x720 pixeles felbontású, és sovány vigasz, hogy legalább a frissítési ráta 90 Hz-es.

A Redmi ehhez képest egy szuper kontrasztos, élénk színekkel operáló 90 Hz-es AMOLED képernyőt vonultat fel, mely nemcsak 2400x1080 képpontos felbontásával, hanem jól láthatóan nagyobb fényerejével is tarol a riválisával szemben.

László Ferenc

A G21 cseppalakú kijelzőszigetében lévő szelfikamera 8 megapixeles felbontású, amivel önmagában véve nem is lenne gond, csak éppen a Note 11 köralakú előlapi kamerájának 13 megapixeles felvételei jobb minőségűek.

Utóbbi javára írandó a Gorilla Glass 3 védelem és az IP53-as por- és cseppállóság, ami persze nem ér fel a drágább készülékek IP68-as szintjére, de a semminél mindenképpen több. Ráadásul a kínai gyártó még egy remek szilikon tokot is mellékel a telefon mellé, amivel a Nokia nem szolgál.

Sztereó kihangosítás csak a Redmiben van, ez a készülék ennek megfelelően sokkal szebben is szól. A drágább telefonokról már jó ideje kikopott a jack dugalj és az FM rádió, amellyel mindkét tesztkészülék szolgál. Az ujjlenyomat szenzor mindkét esetben oldalt keresendő, a két érzékelő nagyjából hasonló kvalitású.

László Ferenc

Belsőségek, kamera

A G21-ben lévő chipset relatíve elavult 12 nanométeres gyártási eljárással készül, és bár ugyanúgy 8 magos, mint a Note 11-ben található társa, utóbbi modernebb 6 nanométeres chipkészlete átlagosan 20-40 százalékkal nagyobb teljesítményű.

A 4/64 GB-os memóriakonfiguráció tekintetében nincs eltérés, azonban megjegyzendő, hogy alig 5 ezer forint felár ellenében 4/128 GB-os változatban is kapható a Redmi. A microSD memóriakártyás bővítési lehetőség mindkét mobilon adott.

László Ferenc

A legfrissebbnél eggyel korábbi, 11-es Androidot futtató készülékek közül a Nokián teljesen puritán droid felhasználói felület fut, a Redmi-féle MIUI 13 jobban személyre szabható, kicsit élhetőbb rendszer.

Az ac wifi, az 5-ös Bluetooth, az NFC, a 4G, és dupla SIM-slot közös vonás. A Nokiában 5050-es, a Redmiben kereken 5000-es aksi rejtőzik, vagyis lényegében holtversenynek lehetünk tanúi, és igaz ez a relatíve alacsony fogyasztású hardver miatt mintegy 2 napos üzemidőre is.

László Ferenc

A G21 maximum 18 W-tal tölthető, de az alapcsomagban csak egy 10 W-os töltő figyel, szemben a Note 11 remek 33 W-os egységével. Egy teljes töltés rendre 130, illetve 80 perc alatt tudható le, vagyis kiütéses győzelmet arat a Redmi. Vezeték nélküli töltés nem meglepő módon egyik telefonban sincs.

László Ferenc

50 megapixel és AI, vagyis mesterséges intelligencia. Ezek az igen jól hangzó lózungok virítanak a kameramodulokon, a gyakorlatban azonban nem várható el világmegváltó képalkotási produkció. Amennyiben választanunk kellene, a Redmit vinnénk haza, nemcsak a jobb képminőség, hanem a nagylátószögű kamera miatt is.

Utóbbi hiányzik a Nokiáról, a 2 megapixeles makró és mélységérzékelő egységek pedig egyik esetben sem bírnak túl sok használati értékkel.

László Ferenc

És mit tud a Samsung?

Már javában zajlott a duplateszt, amikor a Samsungtól beesett egy vadonatúj középkategóriás modell, a Galaxy A53 5G. 170 ezer forintos ára révén ez már egy nagyon más kategóriának tűnhet, azonban mind anyagválasztás, mind kijelzőméret fronton bőven van hasonlóság a két sokkal olcsóbb riválissal.

A 6,5 colos AMOLED kijelző kiváló képminőségű és már 120 Hz-es frissítésű, ezenkívül pedig a Gorilla Glass 5 és az IP67 védelem mellett sem mehetünk el szó nélkül.

László Ferenc

Az 5 nanométeres chipset méréseink szerint 15-50 százalékot ver a Redmi Note 11-re, a 6/128 GB-os memória microSD-vel bővíthető, az akkumulátor 5000 mAh-s. Utóbbi néhány órával rövidebb üzemidőt biztosít, mint a riválisokban lévő telep és maximum 25 W-tal tölthető. Vezeték nélküli töltés még itt sincs, illetve szomorú, hogy töltőfej sem jár alapáron.

Az elődön még volt jack dugalj, az A53 5G-n már nincs, de ezzel azért egyre inkább együtt lehet élni. Értelemszerűen szupergyors 5G-t is kapunk, viszont wifi 6-ot még nem. A szelfikamera 32 megapixeles felbontású, a hátsó kameraszett kapcsán pedig kiemelendő az optikai képstabilizátoros főkamera, illetve a remek nagylátószögű egység.

A Samsung a legfrissebb 12-es Androidot, illetve a One UI szintén legfrissebb 4.1-es verzióját telepíti a készülékére. Előbbihez négy generációnyi frissítést ígérnek, utóbbi pedig napjaink egyik legnagyobb tudású, gyorsan megszerethető felhasználói felülete.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió

A Redmi Note 11 lényegében kiütéses győzelmet aratott a Nokia G21 felett, a Xiaomi almárkájának újdonsága 2022 tavaszán a piac egyik, ha nem a legjobb ár/érték arányú okostelefonja. 80 ezer forint magasságában nem nagyon létezik ennél jobb vétel.

A Samsung Galaxy A53 5G kicsit szebb kijelzős, kicsit jobb kamerás, kicsit gyorsabb, kicsit időtállóbb, de nem jár hozzá töltő, rövidebb az üzemideje és több, mint kétszer drágább.

Említést érdemel még a Samsung Galaxy A33 5G, mely minden fronton kicsit szerényebb tudású a testvérmodelljénél, ára pedig ennek megfelelően 25-30 ezer forinttal alacsonyabb.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.