Tech hvg.hu 2022. április. 25. 10:33

Újfajta megközelítéssel kezelné a depressziósokat egy szaúdi tudós

Egy friss kutatás szerint érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a depressziót kezelő terápiára, mielőtt gyógyszereket kezd el szedni valaki.

Az antidepresszáns szerek a depresszió kezelésének egyik alapját jelentik, ám egy nemrég megjelent új tanulmány arra jutott, hogy hosszú távon nem javítanak az emberek életminőségén.

A rijádi King Saud Egyetem tudósa, Omar all-Mohammed munkatársaival az amerikai Medical Expenditures Panel Survey egészségügyi felmérés során rögzített adatokat tanulmányozta át. Ez egy olyan adatbázis, amelyben nyomon lehet követni, hogy az amerikaiak milyen egészségügyi szolgáltatásokat vesznek igénybe.

Shutterstock

A 2005 és 2016 között rögzített adatok azt mutatják, hogy évente átlagosan 17 millió amerikai felnőttnél diagnosztizálnak depressziót. Összehasonlításként: ez Hollandia teljes lakosságának felel meg.

Az új betegek kétharmada nő volt, ami jól tükrözi a mentális egészség terén tapasztalható nemek közti aránytalanságot. A betegek majdnem 60 százalékát kezelték antidepresszánsokkal. A szakemberek arra jutottak, hogy az életminőség bizonyos aspektusaiban tapasztalt pozitív változások szempontjából nem sok különbség volt a két vizsgált csoport között: amelynek tagjai két éven át szedtek gyógyszert és amelynek tagjai nem.

A Plos One tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint emiatt a szakmának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a terápiára, mielőtt gyógyszereket adnának a betegeknek – főleg azért, mert a jelek szerint ezeknek nincs hosszú távon jobb hatása.

Évente 362 milliárd forint a depresszió anyagi terhe Magyarországon

Depressziós vagy csak rosszkedvű? Depresszióban szenved vagy más betegsége van? Nem mindig könnyű ezt eldönteni. Mindeddig főképp a tünetek listája alapján, vagyis lényegében szubjektív döntéssel diagnosztizálják az orvosok a komoly és sokakat érintő állapotot.

A csapat ugyanakkor nem tett különbséget a frissen diagnosztizált, valamint a régóta depresszióval küzdő betegek között – azokat figyelték, akiknek megvolt a diagnózisuk, és legalább két évre visszamenőleg megvolt az orvosi nyomon követés. Emiatt viszont nem zárható ki, hogy valakinél már a megfigyelési időszak előtt hatottak a gyógyszerek. Emellett nem volt adat a depresszió súlyosságát illetően, és a két vizsgált csoport – gyógyszert szedők és nem szedők – némileg különbözött életmódbeli, nembeli, anyagi és etnikai hovatartozás szempontjából is.

A kutatók hangsúlyozták: nem a gyógyszerektől kell teljesen eltérni, csupán nagyobb hangsúlyt kell fektetni a terápiás kezelésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.