Kína egyelőre még csak tervezgeti, hogy olyan vonatot építsen, amivel nemcsak szállítani lehet egy interkontinentális ballisztikus rakétát, de szükség esetén ki is lehet lőni onnan.
Olyan nagy sebességgel közlekedő vonat kifejlesztésén dolgozik Kína, amiről ki lehet lőni egy atomtöltettel felszerelt interkontinentális ballisztrikus rakétát – írja a South China Morning Post alapján az IFLScience.
Bár a projekt még csak a tervezés szakaszánál jár, az ezzel kapcsolatos kutatást a beszámoló szerint a kínai kormány finanszírozza, a munkát pedig a kínai Csengtuban található Southwest Jiaotong Egyetem egyik mérnöke, Jin Cehung vezeti. A témával kapcsolatban állítólag már közzé is tettek egy tanulmányt az egyetem tudományos lapjában, amiben a terv előnyeivel és hátrányaival foglalkoznak.
A hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió is gondolkodott azon, hogy a vasutat használja a nukleáris fegyverek mozgatására, vagy esetleges indítására. A figyelem azonban az elmúlt években terelődött ismét a tervre: Kína 2015-ben egy kísérleti indítást hajtott végre egy vasúti szerelvényről, míg Észak-Korea 2021-ben indított útnak egy rakétát egy vonatról.
Akciófilmszerű videóval jelentkezett Észak-Korea, a főszerepben Kim Dzsong Un
Az észak-koreai állami televízió videójában Kim Dzsong Un drámai zenére, lassított felvételben vonul, amíg ki nem lövik az interkontinentális ballisztikus rakétát.
Kína egyike azon kilenc országnak – az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, az Egyesült Királyság, Pakisztán, India, Izrael és Észak-Korea mellett –, amelyik rendelkezik nukleáris fegyverekkel. Az országnak 350 ilyen töltete van, ami eltörpül az amerikai 5500, valamint az orosz 6300 nukleáris robbanófejhez képest.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.