Az amerikai Collaborations Pharmaceuticals gyógyszergyártó cég új feladatot adott a MegaSyn nevű mesterséges intelligenciának, ami meglepően könnyen és hatékonyan teljesítette.
Ha valamiért érdemes tartani a mesterséges intelligenciától, akkor az nem az, hogy öntudatra ébred, sokkal inkább az, amire képes lenne, ha rossz kezekbe kerülne. Jól példázza ezt az a Nature Machine Intelligence-ben nemrég megjelent tanulmány, amely arra világít rá, mire lehet képes egy alapvetően békés célért létrehozott algoritmus.
Az IFLScience beszámolója szerint az amerikai Collaborations Pharmaceuticals gyógyszergyártó cég kutatói nemrég kipróbálták, mi történik, ha az új gyógyszerek kifejlesztésében segédkező mesterséges intelligenciának új célt adnak. A kísérlet olyan jól sikerült, hogy az algoritmus alig 6 óra leforgása alatt 40 ezer új, potenciális vegyi fegyvert „fedezett fel”, köztük több olyat is, amely jelentős mértékben hasonlít a jelenleg ismert legerősebb idegméreghez.
A támadók már használják, itt az ideje bevetni a védekezésben is az MI-t
Annak ellenére, hogy a szervezetek jelentős összegeket költenek különböző IT-biztonsági technológiákra, továbbra is küzdenek a kibertérben bekövetkező fenyegetésekkel és incidensekkel. A mesterséges intelligenciával ellátott kibervédelmi megoldások (Cyber AI) képesek potenciális támadások valós időben történő detektálására, a biztonsági incidensekre adott válaszok automatizálására, és segítenek dinamikus védekezési stratégiák kialakításában.
A kutatók a The Verge-nek adott interjúban azt mondták, megdöbbentette őket, milyen könnyen lehetett elvégezni a feladatot a mesterséges intelligenciával.
Fabio Urbina, a tanulmány vezető szerzője szerint a legijesztőbb az, hogy némi programozási tudással akár egy hétvége alatt is össze lehet rakni egy olyan tanuló algoritmust, amelyet aztán a nyilvánosan elérhető adatbázisokból kiokosítva hasonló feladattal lehet megbízni.
A MegaSyn nevű mesterséges intelligenciánál egyszerűen megfordították a fontossági sorrendet: ahelyett, hogy egy vegyület toxicitása negatív irányba vitte volna a rangsorolást, azt kezdte el kutatni a gép, hogy melyik lesz a minél mérgezőbb elegy.
Kórháznak épít kvantumszámítógépet az IBM, ez lehet a világ első ilyen eszköze
Az IBM és a Cleveland Clinic együttműködési megállapodásának köszönhetően hamarosan elkészülhet a világ első, „kiskereskedelmi" forgalomba szánt kvantumszámítógépe.
Hogy a felfedezett potenciális vegyi fegyverekből mennyi lenne valóban hatásos, nem tudni. A szakemberek úgy nyilatkoztak, sokat hezitáltak azon, hogy kiadják-e a tanulmányt, de végül úgy döntöttek, hogy megteszik, hogy erre az igen súlyos problémára fel tudják hívni a figyelmet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.