Az ESPN a Canon Free-Viewpoint Video nevű technológia segítségével gyakorlatilag számítógépes játékot csinált az NBA egyik kosárlabda-mérkőzéséből.
A technológiának köszönhetően ma már a sportközvetítések is jóval látványosabbak, mint egy-két évtizeddel ezelőtt. Elég csak a teniszből átvett rendszerre gondolni, ami képes megmondani, hogy a labdarúgó-mérkőzésen a játékszer teljes terjedelmében átlépte-e a gólvonalat. A labda mozgásáról készített animációt a nézők is láthatják, így a saját szemükkel győződhetnek meg a játékvezetői döntés helyességéről.
Most az ESPN sportcsatorna a Nemzeti Kosárlabda-szövetséggel, vagyis az NBA-vel közösen mutatott be egy újdonságot, amivel sokkal látványosabbá tennék a mérkőzések közvetítését. Első ránézésre azonban inkább zavaró, mintsem élvezetes végeredményről van szó – számolt be róla a Gizmodo.
The Nets and Mavs went bucket for bucket down the stretch before Dinwiddie's #TissotBuzzerBeater
— NBA (@NBA) March 17, 2022
Relive the best plays from Mavs vs Nets via NBA CourtView, a new immersive experience using 3D technology! pic.twitter.com/14HEBHRKQx
Az ESPN a csütörtöki Brooklyn Nets–Dallas Mavericks-mérkőzésen mutatta meg, mire képes a CourtView technológia. Ezek alapján az egész videó olyan, mintha egy videojátékot látnánk: nemcsak a kameraállás, hanem a játékosok kinézete miatt is.
A Gizmodo szerint a CourtView alapját a Canon Free-Viewpoint Video nevű technológia adja. A pálya körül több mint 100 adatrögzítő kamerát szereltek fel a szakemberek, amelyek folyamatosan követik az egyes játékosok mozgását. Az ezekből beérkező információt aztán egyesíti, feldolgozza és valós idejű 3D-modelleket hoz létre a rendszer azzal a metódussal, ahogyan például az NBA2K22 játékban is élethűbbé teszik a karaktereket.
This is worse than NBA 2K Mobile
— BallZtalk (@BallZ_Talk) March 17, 2022
Mindez lehetővé teszi, hogy ne csak a fixen rögzített kameraállásokból, hanem gyakorlatilag bármilyen szögből visszajátszanak egy adott jelenetet.
A videó fogadtatása meglehetősen vegyes volt a közösségi oldalakon. Bár az egyértelmű, hogy időre van szükség, mire a technológia kiforrja magát, és esetleg felváltja a hagyományos közvetítést, sokan úgy vélik, utóbbi sokkal élethűbb és fogyaszthatóbb közvetítést jelent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.