A Massachusettsi Műszaki Egyetemen fejlesztett Mini Cheetah végsebessége korábban 9 km/h volt, most azonban jóval gyorsabban is képes mozogni.
Évek óta fejlesztgetik már a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei a Mini Cheetah nevű robotkutyát, ami már képes hátraszaltót ugrani és játszani a többiekkel. Persze a robotkutya megnevezés nem annyira pontos, hiszen a cheetah valójában gepárdot jelent. Most pedig már rá is szolgált arra, hogy a jövőben inkább így hívjuk.
A mérnökök annak érdekében, hogy a robot képes legyen a különböző terepeken is a mozgásra, a mesterséges intelligenciát hívták segítségül, ami szimulációkon keresztül tanította meg ezt a képességet az eszköznek. Ezzel együtt azonban nemcsak sétálni, de futni is megtanult a robotgepárd, most pedig már gyorsabban mozog, mint ezelőtt bármikor.
Egy speciális eljárás segítségével a szakemberek fel tudták gyorsítani a robot tanulási folyamatát, ennek eredményeként pedig alig három óra leforgása alatt 100 napnyi "tananyagot" sajátított el a készülék, hogy magabiztosan tudjon navigálni a különböző terepeken. A titok az alkalmazkodásban rejlik: a gép fel tudja ismerni, hogy épp milyen terepen kell elboldogulnia, és a mozgását ehhez igazítja hozzá.
Futni azonban nem nagyon szokott a gép. Nemcsak azért, mert az egyenetlen terep miatt ez kevésbé biztonságos, hanem azért sem, mert a mechanikai alkatrészei hosszú távon nem bírnák az ezzel járó megterhelést. A mesterséges intelligenciának köszönhetően azonban nemcsak a talajhoz, hanem a saját felépítéséhez is képes alkalmazkodni a készülék.
Ennek köszönhetően a szerkezet végsebessége már 14 km/h, ami gyorsabb, mint amilyen gyorsan egy átlagos ember képes futni. A teljesítőképességének eddigi határa 9 km/h volt.
Hogy az akkumulátora meddig bírja ezt a sebességet, illetve a gyorsítást, egyelőre nem tudni. Valószínűleg egy ilyen igénybevételnél sokkal gyorsabban merül a telep, mint amit eddig megszokhattunk, így ha a mérnökök tartani akarják ezt a sebességet, az energiatárolást is hatékonyabban kell megoldani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.