Tech hvg.hu 2022. március. 11. 09:03

Amik az orosz–ukrán háború alatt is jól jönnek: ingyenes alkalmazások

Az oroszok által lerohant Ukrajnában szinte naponta változik a helyzet, ami az internetkapcsolatra is hatással van. Az ukránok ezért olyan alternatívákat keresnek, amik képesek pótolni a kommunikációt vagy a navigációt.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Több ingyenes alkalmazás is felkerült az alkalmazásboltok ukrán felületeinek toplistájára az orosz invázió óta – írta az Apptopia kutatócég adatai alapján a TechCrunch.

Az országban működő App Store (vagyis az Apple felülete) most a Signal és a Telegram titkosított üzenetküldőket, illetve a Maps.me offline, azaz internet nélkül is elérhető térképszolgáltatást hozza fel az első helyeken. Vagyis: ezeket az alkalmazásokat töltik és használják leginkább az ukrán iOS-felhasználók a háború alatt.

Apptopia

A toplistán szerepel még a Twitter, a WhatsApp és a Bridgefy is – utóbbi szintén egy üzenetküldő, de olyan, amihez internet sem kell. Az Androidon is nagyon népszerű, olyannyira, hogy pár nap alatt közel 30 ezer új letöltést tudott elkönyvelni. (Hasonló szolgáltatásokat már bemutattunk egy korábbi cikkünkben is.)

Sokakat érdekel még a Starlink-féle internethálózathoz tartozó alkalmazás is, ami az Apptopia szerint 39 helyet ugrott előrébb. Ehhez persze az is kellett, hogy Elon Muskék Ukrajnában is aktiválják a műholdas internetet és vevőegységeket biztosítsanak az orosz támadások alatt. Egy ilyen szállítmány épp a napokban érkezett meg Ukrajnába.

Az ország lakói szívesen használnak walkie-talkie jellegű appokat is, mint például a Zello. Ez január 24. és 27-e között még 12 540 letöltést tudott felmutatni, míg február 24–27. között már 24 990-et. Az appot ugyanakkor sokszor kritizálták a kiberbiztonsági szakemberek, akik úgy vélik, hogy az elvégzett frissítések és bővítések ellenére sem túl biztonságos.

Az Apptopia megjegyezte, hogy mindkét platform esetében több játékot töltöttek le készülékeikre az ukránok. Ezeket feltehetőleg inkább a családosok követték el, akik velük szórakoztatják egymást és gyermekeiket, amíg az óvóhelyeken próbálják átvészelni a nehéz időszakot.

A kutatócég szerint a VPN-alkalmazások iránti kereslet is kiugróan nőtt. Ezeknek az internetes szolgáltatások elérhetőségében van szerepük, ugyanis az orosz fél nem csak a földön, az offline világban támad, hanem a kibertérben is. Ennek során oldalakat, a közösségi médiához tartozó szolgáltatásokat igyekszik blokkolni, hogy az ukránok ne férjenek hozzá a hírekhez, információkhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés