A csernobili atomerőmű környékén lévő sugárzásmérő állomás február 25-én hallgatott el, és egészen február 28-án délutánig nem küldött újabb adatokat.
Nem sokkal az után, hogy Oroszország megindította offenzíváját Ukrajna ellen, az orosz katonák elfoglalták a csernobili atomerőművet. Az ottani helyzetről – és főként a sugárzás szintjéről – azóta nem sokat lehetett hallani: az ukránok szerint megnőtt ugyan a sugárzás mértéke az atomerőműnél, a nukleáris energiával foglalkozó ukrán állami felügyelet szerint ugyanakkor a létesítmény állapotában nem történt változás – vagyis nem sérült meg.
A félelmet mindenesetre nem segített eloszlatni, hogy február 25. hajnala óta a csernobili atomerőmű telephelyén lévő környezeti sugárzásmérő állomás nem szolgáltatott adatot arról, mi a helyzet az építménynél.
Némi megnyugvást most Aszódi Attila nukleáris szakértő adott Láncreakció című szakmai blogjában. A szakember azt írta, február 28-án késő délután óta újra működni látszik a fent említett állomás, a sugárzás szintjét pedig ezen a weboldalon lehet nyomon követni.
Csernobil egy dolog, abból lehet igazán baj, ha a még működő ukrán atomerőműveket éri el a támadás
A csernobili blokkokat érő esetleges károknál sokkal nagyobb problémát eredményezhet, ha Ukrajna ma is aktív, kiterjedt nukleáris infrastruktúráját érnék el orosz katonai támadások következményei - hívja fel a figyelmet Aszódi Attila nukleáris szakértő.
A szakember szerint az adatokból jól kiolvasható, hogy a sugárzás szintje a normál értékre tért vissza, ugyanakkor február 24-én este, vagy február 25-én hajnalban volt egy komoly megemelkedés. Volt, ahol duplájára, máshol 4–7-szeresére nőtt a szint, majd az orosz csapatok bevonulása után megszűntek a mérések.
Hogy mitől volt a kilengés, továbbra sem tudni. Az ukrán hatóság szerint az orosz harci járművek mozgása verte fel a port, ami végül a szint emelkedéséhez vezetett.
64 kilométeres orosz katonai menetoszlop tart Kijev felé - percről percre az ukrán háborúról
Kanada egy időre beszünteti az olajvásárlást az oroszoktól, és helyette fegyvert küld a háború sújtotta Ukrajnába. Közben Kijev felé tart egy hosszú, több kilométeres orosz konvoj, ami a műholdképeken is látszik. Vlagyimir Putyin erői egy nappal ezelőtt azt ígérték: a civilek szabadon elhagyhatják az ukrán fővárost. Percről percre frissülő hírfolyam az orosz-ukrán helyzetről.
Aki szeretné tudni, hogy pontosan miként kell értelmezni az adatokat, az itt olvashat róla Aszódi Attila blogjában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.